Pegboardy: Praktické nápady, jak je využít v každé místnosti u vás doma

Toužíte po něčem, co změní způsob, jakým organizujete každou místnost ve svém domě? V tom případě vsaďte na pegboardy. Ještě nedávno jsme se s nimi setkávali především v garážích a kůlnách, kde představovaly funkční způsob organizace nářadí. Nyní si ale našly cestu i do domů a bytů, a to je dobře.

Co je pegboard?

Tímto slovem se jednoduše řečeno označují desky s otvory a jejich doplňky, především kolíky, police a háčky, vyrobené z různých materiálů, které mají nespočet využití. Jejich předností je praktičnost, stylovost, jednoduchost a variabilnost. Doplňky se ně totiž nelepí, a tak je můžete kdykoli přeorganizovat a využít podle toho, jak zrovna potřebujete. Kromě toho se velmi hodí k minimalistickému životnímu stylu, který je dnes oblíbený.

Pozitiva a negativa používání pegboadů v domácnosti

 • Můžete si vytvořit vlastní vzhled – vymalovat je, přidat různé doplňky a podobně.
 • Můžete je přizpůsobit stylu interiéru – nabídka pegboardů je velmi široká, existují kovové, dřevěné, plastové, s velkými nebo malými otvory, možností je spousta.
 • Jsou všestranné a univerzální – lze je použít po celém domě, můžete pravidelně měnit jejich uspořádání, maximálně využijí prostor, který máte na stěně.
 • Vše máte ihned po ruce.
 • Vše je vystaveno – takže je potřeba neustále udržovat pořádek.

Pegboardy v ložnici či dětském pokoji

Ložnice je naším intimním prostorem, využijte v ní pegboardy k vytvoření něčeho velmi osobního. Umístěte na ně fotky či předměty, které pro vás mají velký význam a mějte je stále na očích. Obsah pegboardu můžete stále měnit a přidávat spoustu různých věcí podle svých přání. V dětských pokojích je možné pegboardy využít také pro vystavení aktuálních dětských uměleckých děl.

Pegboardy v kuchyni

Kromě „klasické“ kuchyňské nástěnky, která umožnuje mít vždy po ruce nejrůznější potřebné předměty bez toho, aby se nám „povalovaly“ na lince, je možné pegboardy využít i dalšími způsoby.

 • Přidělejte pegboard dovnitř dvířek skříňky, abyste věci schovali, ale zároveň k nim měli snadný přístup.
 • Zavěste na pegboard spoustu malých květináčů a vytvořte si na stěně závěsnou bylinkovou zahrádku.
 • Pověste pegboard nad sporák a dejte na něj nádobí připravené k použití.

Pegboardy v domácí kanceláři

Skvělý způsob, jak si vytvořit nástěnku a navíc mít další úložný prostor, který je vždy po ruce. Na pegboard můžete přemístit spoustu věcí, které mát obvykle na stole, například držátka na tužky, bločky, lepítka a podobně. Budete mít více prostoru na práci a zároveň se vám bude na stole lépe utírat prach.

Příklad použití pegboardu.
zdroj: unsplash.com

Pegboardy pro „domácí posilovny“

Ne všichni máme to štěstí, že máme jako domácí posilovnu celou místnost, k vytvoření malého prostoru pro cvičení, například v rohu ložnice či v garáži, se dá skvěle využít pegboard. Snadno na něm uskladníte podložku i další cvičební pomůcky. Kromě toho existují i speciální fitness pegboardy, které jsou vlastně takovou malou variantou lezecké stěny, žebřin či hrazdy pro vaši domácí posilovnu.

Pegboardy pro „domácí dílny“

Ať už ve svém volném čase rádi malujete, šijete nebo jste posedlí balením dárků, pegboardy nabízí ideální řešení pro praktické uskladnění všech potřebných věcí. Navíc je máte vždy na očích a víte, co vám například chybí, a co tak musíte dokoupit.

Pegboardy v šatní skříni

Skvělým nápadem je použití pegboardů na zavěšení a vystavení doplňků, jako jsou klobouky, kabelky či šperky. Můžete si vytvořit přesné rozvržení, jaké chcete, a může to být opravdu kreativní způsob.

Pegboardy v koupelně

Kolíčkovou desku využijete mnoha způsoby též v koupelně, například k uspořádání hřebenů, toaletních potřeb nebo čehokoli jiného, co používáte v těchto prostorách. Jedním ze zajímavých způsobů je umístit na ně věci v pořadí, v jakém je používáte. Například čisticí prostředek, tonikum, hydratační krém, vlasové potřeby, make-up.

Další možnosti použití pegboardů

 • v technické místnosti či prádelně k zavěšení žehlicího prkna
 • v předsíni na kabáty
 • v obývacím pokoji pro vystavení rostlin či suvenýrů

Zdroj: housebeautiful.com, makespace.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu