Peroxid vodíku účinně dezinfikuje nejen rány, ale také ledničku, kosmetické a kuchyňské nástroje, hračky i matrace

Peroxid vodíku nebo také kysličník je chemická sloučenina, která se skládá ze dvou atomů vodíku a dvou atomů kyslíku. V čisté formě je to světle modrá kapalina, pro běžné použití se ale prodává v podobě tříprocentního roztoku. Většinou ho doma používáme k ošetření drobných poranění. To ale zdaleka není jediná možnost.

Kartáčky na zuby, pinzety či nůžtičky

Pokaždé, když použijeme pinzetu, nůžtičky či kleštičky na řady, přicházejí do kontaktu s naší kůží. Namočením nebo potřením trochou peroxidu vodíku z nástrojů odstraníte všechny bakterie a nečistoty, které by v budoucnu mohly způsobit infekce. Podobně je peroxid vhodný k dezinfikování zubních kartáčků, rovnátek či sportovní chráničů na zuby. Před opětovným použitím je samozřejmě důkladně opláchněte čistou vodou.

zdroj: pixabay.com

Kuchyňské houbičky i prkýnka

Je všeobecně známo, že v kuchyňských houbičkách se ukrývá opravdu velké množství nejrůznějších bakterií. Stačí je pravidelně dezinfikovat roztokem vody a peroxidu vodíku v poměru 1:1. Podobně jsou rájem bakterií i kuchyňská prkýnka, především pokud jsou na nich nejrůznější škrábance. Otřete dřevěná i plastová prkýnka peroxidem a bakterie nebudou mít šanci.

Lednička i tašky na nákup

Po vyčištění lednice octem se doporučuje její vnitřek postříkat též peroxidem vodíku, který zničí všechny přetrvávající bakterie. Nechte peroxid několik minut působit a poté jej otřete čistou vodou. Stejně tak můžete pomocí peroxidu zbavit bakterií i látkové tašky, které používáte na nákup potravin. Tyto tašky jsou sice skvělé pro životní prostředí, ale ne vždy tak dobré pro vaše zdraví, zejména pokud jim nevěnujte svou pozornost. Tašky je totiž třeba pravidelně prát. Pokud nemáte čas na důkladné čištění, můžete rychle postříkat vnitřek tašky peroxidem vodíku.

Spáry mezi dlaždicemi a zrcadla

Spárovací hmota mezi dlaždicemi v koupelně a kuchyni se nejen zašpiní, ale může se na ní objevit i plíseň. Jedním z nejlepších způsobů, jak plíseň zničit, je peroxid vodíku. Chcete-li spáry vybělit, vytvořte si pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku. Rozetřete ji na dlaždice a nechte ji pět minut působit. Poté setřete obyčejnou vodou. Pomocí hadříku z mikrovlákna a spreje s peroxidem vodíku vytvoříte na zrcadle lehce lesk bez šmouh.

Zašlé bílé oblečení i skvrny od potu

Pokud neradi používáte chlórové bělidlo, použijte místo něj při praní zašlého bílého oblečení jeden šálek peroxidu vodíku. Kromě toho, že vaše bílé oblečení bude opět zářivě bílé, peroxid dokáže divy také se skvrnami od potu. Stačí smíchat čtvrt šálku peroxidu vodíku, čtvrt šálku jedlé sody a čtvrt šálku vody. Pomocí kartáčku směs zapracujte do skvrn a nechte ji působit alespoň půl hodiny. Poté vyperte jako obvykle.

zdroj: freepik.com

Zvlhčovače vzduchu i matrace

Nejrůznější čističky vzduchu a zvlhčovače jsou díky vlhkosti a teplu ideálním prostředím pro vznik plísní. Udržujte je v čistotě tak, že je každý měsíc proženete roztokem vody a peroxidu vodíku v poměru 1:1. Roztočům na matracích neuděláte rozhodně radost, pokud před výměnou ložního prádla matraci postříkáte peroxidem.

Hračky dětí i domácích mazlíčků

Chcete-li zničit bakterie a choroboplodné zárodky na povrchu plastových hraček, stačí je postříkat  peroxidem, nechat několik minut působit a poté opláchnout čistou vodou.

Ochrana rostlin před chorobami a škůdci

Nejrůznější paraziti, škůdci i choroby se mohou snadno přenášet z rostliny na rostlinu. Jestliže budete zahradní nádoby a nářadí před použitím dezinfikovat pomocí peroxidu, tomuto problému lehce zabráníte.

Zdroj: houselogic.com, onegoodthingbyjillee.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu