Plete si vaše kočka umyvadlo, vanu či sprchu se svou toaletou? Víme, jak ji to odnaučit!

Existuje několik vysvětlení, proč vaše kočka náhle opustila svou bedýnku se stelivem a začala své potřeby vykonávat do vašeho umyvadla, sprchového koutu či vany. Naštěstí, pokud je vaše kočička zdravá, můžete tomuto nežádoucímu chování poměrně snadno zabránit tím, že změníte situaci v koupelně a učiníte stelivo lákavějším.

Proč kočky konají svou potřebu do umyvadla nebo vany?

Kočky jsou obecně velmi čistotná a pořádná zvířata. Když se vaše kočka po věrném používání svého záchodového boxu vyprázdní na jiném místě, snaží se vám tím pravděpodobně něco sdělit.

Nejprve zkontrolujte, zda není stelivo „plné“ nebo zda divně nezapáchá. Také se ujistěte, že vaší kočce nic nebrání v přístupu do jejího záchodku. Cokoli, co se kočce „nezdá“, ji může přimět k tomu, aby si vyřizovala své záležitosti jinde.

Zdravotní problémy

Zvířata, která se snaží vylučovat před majitelem, mohou volat o pomoc. Zánět močového měchýře nebo močové kameny někdy přimějí kočky vyprazdňovat se na nevhodných místech. Mohou to dávat najevo též tím, že před svým člověkem „postávají“.

Rovněž bolestivé vylučování v důsledku zácpy může kočky přimět k tomu, aby se vyhýbaly své toaletě, pokud si ji spojují s nepohodlím. Pokud máte podezření, že změna je způsobena zdravotním problémem, ihned si domluvte schůzku s veterinářem.

Problémy s chováním

Změna dynamiky domácnosti je častou příčinou stresu a úzkosti u citlivých koček a může mít za následek i jejich vyprazdňování mimo záchodový box. Příkladem může být narození dítěte nebo též ztráta člena rodiny.

Kromě toho mohou stres u kočky vyvolat i velké změny v denním režimu, například nový pracovní rozvrh nebo delší doba, po kterou je kočka ponechána sama. Vykonávání potřeby mimo bedýnku se stelivem je naopak jen zřídkakdy formou značkovacího chování. To se častěji projevuje močením na svislé plochy.

Jak kočce v nežádoucím vykonávání potřeby zabránit?

Po vyloučení zdravotních příčin můžete provést několik jednoduchých opatření, která pomohou změnit nežádoucí chování vaší kočky. Vyberte techniku, která se zdá být pro vaši kočku, životní styl a situaci nejlepší. Nebojte se provést několik změn najednou.

Kočka v náručí.
zdroj: unsplash.com

Malé změny, které mohu pomoci

Situaci může zlepšit několik jednoduchých změn v samotném boxu na stelivo. Přidejte druhý box, nejlépe v jiné místnosti, aby měla kočka možnost volby. „Čistěte“ stelivo dvakrát nebo třikrát denně a jednou týdně ho celé vyměňte. Vyzkoušejte novou značku steliva. Některé kočky nemají rády konkrétní strukturu nebo zápach.

Častou chybou je i příliš malý kočičí záchodek. Kočka se poté uvnitř necítí pohodlně a nechce ho používat. Velikost boxu určujte podle velikosti kočky, nikoli podle místa, kam se vejde.

Ujistěte se, že se záchodek nenachází v blízkosti místa, kde kočka jí a pije. Některé kočky nemají rády zakryté nebo automatické boxy. Světla, hluk a automatické úkony mohou kočky vyděsit a v uzavřeném boxu se mohou cítit klaustrofobicky. To může stačit k tomu, aby se kočka používání boxu vyhýbala.

V neposlední řadě můžete umyvadlo a vanu naplnit malým množstvím vody. Tato voda může kočku odradit od vstupu do vany nebo umyvadla, a zabránit jí tak v „akci“.

Zdroj: largehousecats.com, catster.com, askmycats.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu