Podlaha, kterou nepoškodí ani váš mazlíček? Víme, jakou vybrat!

Vybíráte podlahy do interiéru? Pak jistě víte, že při jejich pořizování musíte zohlednit hned několik kritérií. Jedním z nich je zátěž, které bude vystavena. Jestliže máte kočku nebo psa, čekají vaši podlahu poměrně velké zatěžkávací zkoušky. A ne každý materiál tento nápor zvládne. Víte, jaká podlaha je vhodná i do interiéru se čtyřnohým mazlíčkem?

Máte doma pejska? Pak víte, že psí drápky jsou pro spoustu typů podlah hotovým neštěstím. A to nemluvíme o hlíně, kterou váš mazlíček neustále vyhrabává z květináčů. Pokud jsou domácí mazlíčci přirozenou součástí vaší domácnosti, musíte se zaměřit na zátěžové materiály, které vás sice budou stát víc peněz, ale je větší šance že odolají náporu tvrdých psích drápů či ostrým drápkům kočky, která se právě protahuje.

Podlaha musí být odolná

Když si pořizujete nového pejska, jistě počítáte s tím, že se tu a tam objeví malá loužička – minimálně do doby, než mazlíčka naučíte na venčení. I z tohoto důvodu by měla být podlahová krytina u vás doma voděodolná.  Moč mazlíčků je navíc dost agresivní, takže může u některých povrchů zanechat skvrny. Úplně bez újmy vydrží tento nápor snad jen keramická dlažba – tu však můžeme mít v celých domovech jen v případě, kdy ji doplníme o podlahové topení.

Čtěte také: Plíseň v domácnosti. Jak s ní bojovat a zamezit jejímu vzniku?

Zdroj: Pexels

A co dřevo?

Když budete mít dřevěnou podlahu, tak se drobné škrábance udělají do laku, do dřeva neproniknou. Viditelné však zůstanou. V případě dřevěné podlahy, která je olejovaná, už budou škrábance přímo ve dřevě, ale nebudou tolik viditelné – a po opakovaném nanesen oleje se drobné škrábance zatáhnou. Pokud tedy zvažujete dřevěnou podlahu, volte spíše olejovou povrchovou úpravu.

Je možné použít vinyl nebo laminát?

SPC podlahy se řadí k velmi tvrdým a odolným podlahám, považují se za vinyl nové generace. Jde o kombinaci vápence a stabilizátorů, které tvoří velmi odolné jádro. Velkou výhodou tohoto materiálu je voděodolnost, proto vás nebude trápit jak vylitá miska s vodou, tak ani loužička.

Hodně vydrží i laminátové podlahy – ty však snesou zejména klasický pohyb po této krytině. Pokud se však váš mazlíček bude chtít v jednom místě prohrabat skrz, může tuto podlahu poškrábat. Moderní laminátové podlahy jsou odolné i proti vlhkosti, takže jsou vhodné i do kuchyní či koupelen.

Zdroj: Today show

Nepřehlédněte: Máte rádi exotické rostliny a ovoce? Zasaďte si doma avokádo!

V případě klasického vinylu se nemusíte bát vlhkosti, ale vzhledem k měkkosti tohoto materiálu je zde větší riziko poškrábání materiálu. Pokud navíc na vinylu zůstane loužička delší dobu, může na vinylu vytvořit flek, který už na krytině zůstane.

Podlaha se musí dobře udržovat

Ať už si vyberete jakýkoliv typ podlahy, musíte si být jisti, vzhledem k mazlíčkovi, že vás čeká neustálý kolotoč nekonečného vytírání vody a loužiček a vysávání chlupů. Spousta moderních podlah se vyznačuje snadnou údržbou, takže z tohoto pohledu chybu neuděláte. Rozhodně se však vyvarujte kobercům v pokojích, kam bude mít váš domácí mazlíček přístup.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu