Pokojové rostliny: Jak zajistit, aby se bez úhony dožily jara?

Stejně jako se v zimě „zpomalujeme“ my, „zpomalují“ i naše pokojové rostliny. V létě se jim často daří, ale v zimě skomírají. Důvodů je celá řada, málo světla, krátké dny, suchý vzduch z topení a podobně. Pokud tedy chcete, aby vaše pokojové rostliny byly ozdobou vaší domácnosti i v zimních měsících, je nutné alespoň mírně pozměnit péči o ně.

Méně vody

Základní pravidlo se týká množství vody, pokojové rostliny totiž obecně potřebují v zimě méně vody. Hlavní příčinou úhynu či problémů mnoha pokojových rostlin je přílišná zálivka a přemokření. Vzdušné prostory v půdě se dusí vodou, kořeny rostlin ale potřebují vzduch stejně jako vodu a živiny.

Než příště vezmete do rukou konvičku s vodou, zkontrolujte, zda vaše rostliny zalít opravdu potřebují. Půda by měla být suchá asi do 2 cm hloubky, nejen na povrchu. Po zalití nechejte přebytečnou vodu odtéct ze dna květináče do misky. Tuto vodu následně vylijte, nenechávejte v ní květináč stát.

Méně hnojiva

Další častou chybou je, když se domníváme, že rostlinám v zimních měsících prospějeme tím, že je pořádně přihnojíme. Bohužel to není pravda. Rostliny jsou totiž v zimě v klidovém stavu a nepotřebují umělé zvyšování růstové síly pomocí hnojení. Lepší je počkat s hnojením až na jaro.

zdroj: unsplash.com

Čistota půl života, platí i pro rostliny

Abyste se přizpůsobili nízké hladině světla, udržujte vaše pokojové rostliny čisté. Prach snižuje množství světla, které rostlina dokáže zachytit. Vrstva prachu tak může omezovat proces fotosyntézy, který je pro rostliny životně důležitý.

Prach z rostliny odstraňte pomocí jemného hadříku namočeného ve vlažné vodě a úpravu zakončete odstraněním hnědých a odumřelých listů. Vyplatí se také udržovat čistá vaše okna tak, aby se jejich prostřednictvím do místnosti dostalo co nejvíce světla, slunečního svitu a tepla. Pozor si dejte případně též na to, jak natáčíte žaluzie.

Vlhkost vzduchu

Proti suchému vzduchu v místnosti můžete bojovat nejen použitím zvlhčovačů vzduchu či odpařovačů. Ukazuje se, že rostlinám prospívá též to, pokud je seskupíte pospolu. Více rostlin blízko sebe vlhkost lépe udrží. Jiným způsobem, jak rostlinám pomoci udržet vlhkost, je postavit dno květináče do misky s oblázky, pod kterými bude malé množství vody. Rostlina tak nebude stát ve vodě, ale oblázky ji budou zespod „chladit“.

Zdroj: thespruce.com, balconygardenweb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu