Postel je ten nejoblíbenější kus nábytku. Tak aby se vám dobře spalo.

Problémy se spánkem má téměř polovina Čechů. Často jsou způsobeny stresem, nezdravými návyky, ale někdy stačí změnit postel či přeorganizovat ložnici a problém jako zázrakem zmizí.

Zdravá volba pro vás

Správně vybraný rošt a matrace jsou pro zdravý spánek nejdůležitější. Správnou polohu těla zajišťuje rošt, díky němuž také matrace větrá a nevlhne. Standardní rozměr roštu je 80 až 90 x 200 centimetrů. Do manželských postelí vždy pořiďte rošty dva. Nejlepší je rošt z pružných lamel, kterých by mělo být alespoň 28, aby dobře pracovaly s matrací. Rošt je investicí prakticky na celý život, ale matraci byste měli měnit po zhruba 5 až 10 letech užívání.

Bolesti zad či nohou

Pro seniory a lidi s bolestmi zad či kloubů jsou nejvhodnější matrace z latexové nebo paměťové pěny. Matrace středně tuhé zase nejlépe udržují páteř v rovině. Výběr je široký – můžete mít matrace latexové, pěnové, pružinové či sendvičové. Sendvičové se skládají z několika vrstev přírodních a pěnových materiálů, jsou pevné a prodyšné. Tvrdé matrace jsou vyztuženy kokosovým vláknem nebo koňskými žíněmi. Přesto jsou prodyšné, vhodné i pro alergiky.

Voňavé a měkké

A jaké vybrat povlečení? Klasikou je bavlněné povlečení, které dobře dýchá a je savé. Při chladnějších nocích můžete ocenit povlečení flanelové nebo z mikrovlákna – to má tu výhodu, že v zimě hřeje a v létě chladí, je příjemné na dotek, a dokonce se nemusí ani žehlit! Jeho jedinou nevýhodou je krátká životnost. Luxusní variantou je velmi příjemný satén, ten ale vyžaduje specifickou údržbu. Možná oceníte krepové ložní prádlo, které je téměř bezúdržbové.

Jak upravit ložnici

Aby byl náš spánek kvalitní, potřebujeme spát ve tmě. Zastínění oken nejen že chrání náš spánek před světlem zvenku, ale také nám dopřává pocit soukromí. Každý člověk je ale na světlo v noci a ráno citlivý jinak. Větší investicí, ale zaručeně nejmodernějším řešením, jsou venkovní žaluzie či rolety s inteligentním ovládáním. Samy se na noc zatáhnou a ráno roztáhnou, abyste vstávali do světla!

Možná najdete ještě další tipy, co se pohádkového spaní týče, také je možné varianty konzultovat s odborným prodejcem či architektem, ale pokud dodržíte těchto pár základních rad, určitě by se vám mělo spát (i vstávat) lépe!

Autor: Lenka Svobodová

#kvíz 1 / 1 | Jaký je standardní rozměr roštu?

Jaký je standardní rozměr roštu?

zavřít reklamu