Posviťte si na své peníze a nevyhazujte je oknem své domácnosti!

Zase vám dostalo do rukou vyúčtování za elektřinu a začínáte přemýšlet nad tím, kde tolik peněz vezmete a jak je to vlastně možné, že máte zase tak velký nedoplatek? Ikdyž jste loňský rok zvedli zálohy, ale vaše spotřeba dle vyúčtování vlastně pořád jenom stoupá? Co děláte špatně? Položili jste si někdy otázku – co vlastně dělám proto, abych elektrickou energii ušetřil?

Úsporné spotřebiče

Nikdy není pozdě začít s výše zmíněným šetřením. Nejvíce vám v tom pomůžou moderní spotřebiče, které jsou již hodně úsporné. Řeknete si – ale jak ušetřím, když za nový spotřebič vyhodím další x tisíc? I tyhle peníze se vám vrátí právě úsporou. Nebude to třeba hned, ale nový spotřebič vám vydrží spoustu let a postupně začne energii šetřit, ani nebudete vědět jak. Hlavní je při jeho nákupu sledovat energetický štítek, který musí být nalepen na každém spotřebiči.

Korunka ke korunce

Znáte rozdíl mezi pohotovostním režimem a úplným vypnutím? I spící spotřebiče vám déle spotřebovávají elektrickou energii, takže je doporučeno všechno ihned vypínat po použití. Nespoléhejte se na to, že „ono se to stejně samo vypne“ nebo si říkat „však to prakticky nic nesežere, když to nechám zaplé“. Ano, pravda to je, ale jak se říká – „korunka ke korunce“ a najednou je z toho právě ten nedoplatek, který držíte v ruce a lamentujete nad tím, že pořídit si potraviny bude teď na nějakou dobu luxus.

Pozor na nabíječky!

Věděli jste, že dokonce i telefonní nabíječky či nabíječky na počítač, které jsou zasunuté v zásuvce bez toho, aniž by cokoli nabíjely, jsou stálým „žroutem“ elektrické energie? Je totiž permanentně zahřátá díky přeměně elektrické energie na tepelnou. I když se nejedná o velkou spotřebu energie, opět tu máte prostor něco ušetřit. Pozor na to a vše poctivě vytahujte nebo nejlépe si pořiďte prodlužky se síťovým vypínačem, do kterých tyhle nabíječky zapojujete.

Dokonce i se žárovkami dokážete šetřit elektrickou energii Stačí se rozhlédnout okolo sebe – máte všechno vypnuté, pokud to zrovna nepoužíváte? A proč svítíte v kuchyni, když tam ani nejste? Poctivě vše kontrolujte a možná vám další vyúčtování vykouzlí úsměv na tváři.

Autor: Lenka Svobodová
Tagy:
ZAVŘÍT