Pračku potřebuje každý. Kam ji doma nejlépe umístit?

Automatická pračka už je několik desetiletí jedním ze spotřebičů, bez kterého si náš běžný život neumíme představit. Nezáleží přitom na tom, zda ji pouštíte každý den, obden či jednou v týdnu. Ulehčuje nám činnost, která by nám jinak zabrala nejen nemalé množství času, ale také sil a energie. Pračky dnes existují v různých designech i velikostech, i tak ale pračka zabere poměrně nemálo prostoru. Především v menších bytech tak často vyvstává otázka, kam s ní?

Ideálním řešením je prádelna nebo technická místnost

Pokud máte větší rodinný dům, můžete si dovolit ten luxus, že jednu z místností budete používat jako samostatnou prádelnu, kam kromě pračky můžete umístit i sušičku či žehlicí prkno a další věci, které s praním souvisejí. V některých větších novějších bytech můžete jako prádelnu částečně využít „kumbál“, technickou místnost či komoru, tedy samozřejmě za předpokladu, že je v této místnosti přívod vody a odpad. Většina lidí má ale v bytech většinou pouze dvě možnosti, kam pračku umístit, koupelnu, nebo kuchyň.

Pračka v koupelně

Většina lidí, pokud jim to velikost koupelny alespoň trochu dovoluje, upřednostňuje instalaci pračky v koupelně. Důvodem je, že se v ní obvykle nachází i koš na prádlo, skříňka s pracími prostředky a případně i radiátory či šňůry na pověšení prádla. Sušák jako takový většinou do koupelny nerozkládáme. Nutno ale přiznat, že pračka se tak stane vždy dominantou místnosti, nejde si jí nevšimnout. Možným řešením je i dát pračku do chodby, kvůli přívodu vody a odpadu nejčastěji v těsné blízkosti koupelny.

zdroj: pixabay.com

Pračka v kuchyni

Někteří lidé volí, z estetických či prostorových důvodů, zabudování pračky do kuchyňské linky. Výhodou je, že v dnešní době existují vestavěné pračky, které na první pohled nejsou vidět, neboť jsou schované za dvířky kuchyňské skříňky, podobně jako myčky nádobí. Samozřejmě, přijdete tak o nemalou část úložného prostoru v lince. Důležitá je správná instalace pračky, ta kolem sebe musí mít z každé strany alespoň pěticentimetrový prostor, aby se vám při ždímání neotřásala celá linka. Vhodné je myslet také na hlučnost pračky a dát přednost tišší verzi, zejména pokud máte kuchyni spojenou obývacím pokojem. Nezapomínejte také na to, že po vyprání je nutné nechat dvířka pračky nějakou dobu otevřené kvůli vlhkosti.

Zdroj: idealhome.co.uk, bhg.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu