Přestaňte hrát tetris kdykoli chcete něco uložit do skříňky aneb tipy, jak získat více prostoru v kuchyňské lince

Pokud žijete v bytě, pak jeden z problémů, se kterým se pravděpodobně potýkáte, je omezený prostor. O kuchyni to často platí dvojnásob. Najít a vytvořit v kuchyňské lince prostor pro všechno, co chcete a potřebujete, není často vůbec jednoduché. Navíc většina z nás musí část kuchyňských skřínek používat nejen k uskladnění nejrůznějšího nádobí a kuchyňských spotřebičů, ale také k uložení některých potravin. Pokud je to i váš případ, nezoufejte, existují způsoby, které vám mohou účinně pomoci.

Důkladná inventura

Prvním krokem k tomu, jak získat větší množství prostoru ve vaší kuchyňské lince, je udělat si čas na důkladnou „inventuru“. Proberte se vším, co vaše skříňky a šuplíky obsahují. Možná zjistíte, že řadu věcí nepotřebujete, nepoužíváte, nebo že máte spoustu věcí duplicitně, například více otvíráků na láhve, děrovaných lžic, teploměrů. Všechny duplikáty a málo používané věci odstraňte, uvolníte tak místo v zásuvkách a skříňkách pro to, co skutečně potřebujete. V neposlední řadě se proberte také sbírkou svých kontejnerů. Jednak vyhoďte různé staré kontejnery od zmrzliny a ty, které se rozhodnete ponechat, uspořádejte podle velikosti a tvaru, ušetříte další prostor a vytvoříte celkově úhlednější vzhled.

Pomocníci pro lepší organizaci

Organizace je základem mnoha úspěchů, není se proto čemu divit, že s její pomocí výrazně zlepšíte i množství prostoru, který máte v kuchyni k dispozici. Velmi užitečnou pomůckou mohou být rozmanité výsuvné organizéry, díky kterým se vaše kuchyňské skříňky stanou mnohem praktičtějšími a pojmou více věcí. Praktické jsou i nejrůznější závěsné koše, které se dají umístit například pod police nebo na spodní část zavěšených skříněk. Překvapivě mnoho prostoru zabírají často také nejrůznější kořenky. Vyrobte si jednoduchý stojan na koření s napínací tyčí v blízkosti zadní části skříně. Vytvoříte tak skvělou poličku pro malé skleničky koření, které by jinak zbytečně zabíraly místo jinde.

zdroj: pexels.com

Upravte výšku polic

Problém mnoha kuchyňských skříněk je to, že nemají dostatek polic. Sice vám pomohou uložit větší spotřebiče, ale často to vede k plýtvání vertikálním prostorem. Nejlepší způsob, jak tento vertikální prostor rozšířit, je přidat další police. Tím můžete téměř zdvojnásobit celkový úložný prostor, což vám usnadní třídění a ukládání hrnců, pánví a pokliček. Velmi oblíbené jsou nyní též výsuvné police, které umožňují snadno vyndat potřebné věci bez toho, abyste museli vyndat ze skříňky všechno ostatní. Užitečná může být také investice do kovových úložných regálů, které umožňují vertikálně naskládat pánve, poklice či zapékací misky.

Pozor na rohové skříňky

Pokud máte v kuchyni rohové skříňky s nekonečně hlubokým prostorem, pravděpodobně jste již zjistili, jak jsou omezující. Cokoli, co je zatlačeno do rohu, je obtížně přístupné. A abyste se k tomu vůbec dostali, musíte často vyndat vše, co je vpředu. Instalací výklopného výsuvu můžete tento prakticky nepoužitelný prostor proměnit ve vysoce funkční úložný prostor. Další alternativou je také instalace otočného mechanismu, která umožňuje otočit vnitřek skříně. Pokud nechcete instalovat nové prvky, alespoň vaše rohové skříňky přeorganizujte. Těžké, zřídka používané spotřebiče umístěte úplně dozadu. Pokud stojanový mixér použijete jen dvakrát ročně, snáze překousnete námahu, kterou budete muset podstoupit, abyste ho ze skříňky vyndali.

Pozor na chaotické šuplíky

Je snadné, aby se vaše kuchyňské zásuvky staly neuspořádanými. Využijte tento prostor co nejlépe, abyste se vyhnuli nedostatku místa pro uložení příborů, nožů a dalších nástrojů na přípravu jídla. Pořiďte si organizátory zásuvek, které budou velikostně odpovídat vašim šuplíkům, a pomohou vám tak vše lépe roztřídit a uložit. Například plastový organizér na příbory se hodí nejen na příbory, použít ho můžete též pro odměrky, otvíráky a podobně.

Zdroj: thekitchn.com, goodhousekeeping.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu