Příběh Ireny a Pavla: Jak se stavba domu změnila v noční můru. A stačilo málo. „Jen“ si vybrali špatného stavitele

Irena a Pavel si prošli doslova peklem. Nyní snad jejich noční můra směřuje ke svému, snad pozitivnímu závěru. Co se vlastně stalo? Stručně řečeno, vybrali si špatného stavitele. Založili si blog, na kterém chtěli dokumentovat svou vzrušující cestu k vysněnému domu. Šetřili a plánovali téměř 9 let a domnívali se, že nejtěžší bude vybrat barvy na vymalování stěn a doladění interiéru tak, aby skvěle pasoval ke kusům nábytku, které už měli koupené předem.

Sedmiměsíční stavební proces? To těžko!

Stavba se zvrtla na 2 roky neustálých starostí. Přitom všechno začalo úplně normálně. Koupili krásný pozemek v jednom menším městě na severu Moravy. Ptali se mezi přáteli a sami se rozhlíželi po nějaké dobré stavební firmě v okolí. Nakonec vybrali firmu z vedlejšího města, říkejme ji OIB. Neměla sice mnoho dokončených domů, ale ty, které si Irena s Pavlem prohlédli, vypadali dobře. I cena byla příznivá, zejména ve srovnání s velkými hráči v oboru. Podepsala se smlouva a stavba se rozeběhla.

Nečekané problémy?

Ty na sebe nenechaly dlouho čekat. Už na začátku bylo divné, že se lidé ve firmě neustále mění. Zdálo se ale, že vše běží podle plánu a přes zimu firma pracovala na základech domu. V lednu se náhle zastavila. To, co bylo identifikováno jako menší problém, se změnilo v pětiměsíční zpoždění. Ačkoli to firma nikdy nepřiznala, později manželé zjistili, že nebyla schopná zajistit ta správná potvrzení, aby stavba mohla probíhat. Irena a Pavel se snažili zůstat v klidu a být optimističtí.

 

Varovné signály přišly pozdě

Během zdržení manželé vybírali prvky na oplocení zahrady a další doplňky. Když však někde zmínili jméno svého stavitele, setkali se s velkými rozpaky. Dozvěděli se, že rozhodně nejsou jediní, kdo měl s těmito „chlapci“ potíže. Přesto se rozhodli firmu nezměnit, zaměstnanci byli velmi příjemní, vstřícní a ochotní, vždy se omlouvali za vzniklé potíže a slíbili stavbu dokončit koncem léta. Práce na domě tedy pokračovaly, ale s neustálými problémy. Slíbená doba dokončení se posunula do nedohledna.

Datum nastěhování

Firma slíbila nastěhování v říjnu. Irena s Pavlem se mezitím dozvídali další a další šokující příběhy o svých stavařích, které často končily u soudu, kvůli navýšené ceně za stavbu. Říjen se tedy nekonal a na pořadu dne bylo prosincové stěhování. Po přelomu roku už manželé věděli, že je něco nenapravitelně špatně. Inspekce domu odhalila nespočet chyb. Důvěryhodný zdroj dokonce naznačil, že k dokončení stavby firmou OIB nikdy nedojde. K čemu ale došlo, byly nezaplacené faktury.

 

Právník moc nepomohl

Manželé najali právníka a teď už očekávali šťastný zvrat událostí. Bohužel místo toho se začaly shromažďovat dodavatelé, kterým OIB nezaplatila, ačkoli Irena s Petrem všechny faktury platili firmě včas. Dodavatelé začali požadovat zástavní právo na nemovitost a jeden ze subdodavatelů dokonce vtrhl do domu, rozkopal sádrokarton i konečně nainstalované skříně. Manželé žili v neustálém strachu, co se ještě bude dít dál.

Milionový podvod

Nakonec se zjistilo, že se OIB dopustila na Ireně a Pavlovi podvodu za více než 2 a půl milionu korun. V té době OIB požádala o bankrot. Pro manžele to byla cesta z pekla. Oni zaplatili řádně a za podvody firmy OIB vůči ostatním nenesli žádnou zodpovědnost. Státní zákony byly na jejich straně.

Jen co se Irena a Pavel trochu vzpamatovali ze šoku, našli novou a kvalitní firmu a stavba se konečně začala posouvat tím správným směrem. Nyní se dům i s inteligentními spotřebiči blíží k dokonalosti a vysněné podobě. Možná je i o trochu lepší!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu