Připomíná vaše ložnice spíše tmavou jeskyni než pokoj? Rozjasněte ji!

Pokud jde o spánek, tak obvykle platí, že čím tmavší ložnice, tím lépe. Světlo totiž narušuje produkci melatoninu, hormonu zodpovědného za regulaci spánkového cyklu. Co ale když je naše ložnice tmavá i přes den?

Přestavba není nutná

Příliš tmavá ložnice je poměrně častým problémem, který se ale obtížně řeší, protože typické příčiny, jako je málo oken, okna na sever, okna zastíněná stromy nebo okolními stavbami, se nedají snadno odstranit bez rozsáhlé přestavby. Naštěstí existuje několik jednoduchých dekoračních triků, které pomohou vnést světlo i do té nejpochmurnější ložnice.

Vneste do místnosti více světla

Pokud se vaší ložnici nedostává dostatek přirozeného světla, budete jí ho muset zajistit sami. Postavit na noční stolek jednu lampičku ale nestačí. Pokud totiž umístíte do ložnice pouze jeden zdroj světla, bude vytvářet spoustu stínů, což dodá místnosti strašidelný nádech a prostor mimo světelný kruh lampy zůstane stejně tmavý jako dřív.

Místo toho osvětlete pokoj více menšími zdroji světla. Kromě lampiček na nočním stolku a lustru na stropě umístěte na druhou stranu místnosti, nejlépe šikmo od nočních lampiček, také stojací lampu. Řešením může být také bodové osvětlení.

Barvu stěn vybírejte s rozmyslem

Zdá se to být nelogické, nicméně pokud je vaše ložnice tmavá, bílé stěny nejsou nejlepším řešením. Světlé barvy sice mohou pomoci malému pokoji působit větším dojmem, ale pro rozjasnění tmavé místnosti se tolik nehodí. Bílá a další světlé barvy vypadají při odrazu světla jasně a vesele, ale v tmavé ložnici není dostatek světla, které by se mohlo odrážet. To způsobuje, že bílé stěny získávají šedý odstín a místnost působí stále tmavě a nezajímavě.

Místo toho zvolte pro stěny syté, středně tónované barvy. Tyto barvy nespoléhají na odražené světlo, aby vypadaly co nejlépe, jako je tomu u světlejších tónů, místo toho pohlcují stíny, takže paradoxně dodají tmavé ložnici barvu a teplo. Chladné odstíny zelené, modré, šedé nebo fialové jsou pro vytvoření relaxační atmosféry, které v ložnici chceme dosáhnout, nejlepší.

zdroj: unsplash.com

Kouzlete se zrcadly

Velké zrcadlo v ložnici je dnes považováno za jakousi nutnost bez ohledu na úroveň osvětlení. V ložnici s malým množstvím světla ale zrcadlo plní mnohem více funkcí, odráží i to sebemenší světlo, které do místnosti pronikne a rovněž dodává prostoru lesk, čímž rozptyluje část šera. Pokud je to možné, zavěste zrcadlo naproti oknu, které propouští nejvíce přirozeného světla, aby se světlo snadno odráželo do prostoru.

Nezahalujte okna do těžkých závěsů

Tmavá ložnice není ideálním místem pro těžké závěsy, které blokují i to málo přirozeného světla, které by jinak mohlo do místnosti proniknout. Místo toho použijte průsvitné závěsy přes žaluzie či rolety, které lze v noci spustit pro soukromí, nebo použijte pouze žaluzie pro neformálnější styl. Pro kontrast s výraznými stěnami vsaďte na světlé barvy.

Kontrast pomocí ložního prádla a doplňků

V tmavé ložnici může nábytek i doplňky snadno zaniknout v šeru. Pokud stěny vymalujete sytou barvou, dodejte jim kontrast nábytkem ve světlém odstínu a rozjasňující efekt doplňte lůžkovinami a doplňky v bílé nebo nějaké pastelové barvě. Tímto maximálně využijete omezené množství světla v místnosti a získáte působivý kontrast, který dodá ložnici na zajímavosti.

Zdroj: homesandgardens.com, realhomes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu