Přírodě škodí, ale doma vám pomohou aneb praktické způsoby, jak využít jednorázová brčka

Plastová brčka jsou již dlouho trnem v oku ochráncům životního prostředí, mnoho let jsou například jedním z nejčastěji sbíraných předmětů na pláži. Navíc jsou tato brčka pro tradiční recyklační centra často příliš malá, a nemohou je proto recyklovat, neboť se zasekávají v pohyblivých částech strojů a ucpávají mechanismy. I když v poslední době došlo k výraznému omezení jejich používání, stále se s nimi setkáváme ještě příliš často. Než je příště zase vyhodíte, zkuste jim najít nové praktické využití u vás doma.

Očistěte jahody

Máte rádi jahody? A víte, že je můžete snadno „vyloupat“ neboli odstranit z nich bílý střed a zelené listy tak, že do nich opatrně zasunete brčko? Začněte na špičatém konci jahody a pohybujte brčkem rovně vzhůru. Díky této technice očistíte jahody velmi rychle a snadno.

Dávkovač toaletních potřeb na cesty

Nosit s sebou v kabelce nebo v batohu celé balení s krémem či kondicionérem není vždy nutné, zvlášť když jste pryč jen jeden den. Pomocí obyčejného zapalovače můžete přeměnit brčka na nádobky, do kterých se vejde právě tolik produktu, kolik je potřeba na jedno použití.

Pokud cestujete na krátkou dobu, můžete z brček vyrobit cestovní toaletní potřeby. Nezapomeňte si označit, co se v každém brčku nachází, aby nedošlo k záměně.

Ucpaná lahev

Plastová brčka přinášejí spolehlivý způsob, jak odstranit zaseknutou či zaschlou omáčku, kečup či dresink v lahvi, aniž byste riskovali nepořádek. Stačí do ucpané lahve prostrčit otvorem brčko a zasunout ho až na dno. Následně ho opatrně vytáhněte zpátky. Tvar brčka ucpávku rozbije a do omáčky se díky němu dostane vzduch, takže začne téct.

Vzduchový polštářek

Plastové sáčky se zipem můžete kromě skladování potravin použít také při přepravě křehkého zboží, které potřebuje ochranu. Stačí do sáčku vložit brčko, zapnout zip a poté jej nafouknout. Až bude sáček tak velký, jak chcete, rychle brčko vytáhněte a sáček zcela uzavřete.

Pomocník při tmelení

Tmel je sice poměrně snadné aplikovat, ale ne vždy je snadné, aby vypadalo dobře. Jediné, co potřebujete ke zkrocení chaotického tmelu do hladké linie, je brčko. Jemně přejeďte špičkou brčka po čáře tmelu, dokud je tmel ještě mokrý. Krátké brčko můžete také přilepit na trysku tmelící pistole, abyste dostali tmel i do úzkých rohů.

Dodejte květinám vzpruhu

Celkovou estetiku kytice čerstvých květin můžete vylepšit tak, že do plastových brček zapíchnete příliš krátké stonky, brčka zastřihnete, abyste získali požadovanou výšku, a vložíte je do vázy. Jen se ujistěte, že když naplníte vázu vodou, naplníte ji dostatečně vysoko, aby voda dosáhla až ke stonkům.

Zalévání rostlin v době vaší nepřítomnosti

Proměňte láhev od vína, korek a brčko v jednoduché zařízení, které se bude starat o zalévání vašich rostlin, až budete pryč.

Přenosné kořenky

Brčka představují snadný způsob, jak si s sebou vzít malé množství oblíbeného koření. Přehněte jeden konec a zalepte jej, naplňte brčko kořením a přehněte a zalepte i druhý konec. Plastové brčko navíc ochrání koření před nevítanou vlhkostí.

Sklenice s brčky.
zdroj: pixabay.com

Hračky pro kočky

Kočky brčka milují. Využijte toho a pohrajte si s nimi. Nevadí, že váš miláček hračku zničí.

Odstranění kousků korku

Až se vám příště při otevírání lahve vína rozbije korková zátka, použijte brčko, abyste rozbité kousky dostali ven. Stačí přiložit brčko na kousek korku, zakrýt druhý konec brčka prstem, aby se vytvořil podtlak, a kousek korku jednoduše vyjmout.

Držák na tužku

Brčko můžete přilepit na bok sešitu či diáře, abyste měli vždy u sebe provizorní držák na tužku nebo pero. Pro toto využití jsou samozřejmě vhodnější brčka s širším průměrem.

Stojan na sušení štětců

Plastová brčka představují skvělé místo, kam uložit vyčištěné a schnoucí štětce, ať již ty, které používáte při líčení, nebo ty, které používají vaše děti při malování.

Zdroj: conserve-energy-future.com, go-go-eco.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu