Přírodní, nebo umělý mramor, co zvolit do vašeho domova?

Elegance a dojem luxusu dělají z mramoru jeden z velmi oblíbených dekoračních materiálů posledních let.  Mramorová podlaha v obývacím pokoji nebo kuchyňská linka s mramorovou deskou mohou váš domov tak zvaně pozvednout o úroveň výše. Kromě přírodního mramoru dnes může zvolit i jeho velmi věrné imitace neboli umělý mramor. V čem se kromě ceny liší?

Přírodní mramor

Mramor je metamorfovaný kámen složený převážně z kalcitu. Jedná se vlastně o formu vápence, která se v průběhu let změnila vlivem obrovského tlaku a tepla. Zatímco některé mramory jsou čistě bílé, jiné mají nesčetné barevné žilky díky přítomnosti různých minerálů obsažených ve vápenci. Přírodní mramor je tvrdá hornina, která ale reaguje na kyselé látky, při styku s nimi mění svou barvu.

Umělý mramor

Umělý mramor je lidmi vytvořený produkt, který obsahuje především mikromleté vápence, sklářské písky, polyesterové pryskyřice a barviva v určitém poměru. Směs se nejprve míchá ve vakuu a poté se udržuje pod vysokým tlakem, aby ztuhla.

Barva, vzory a hmotnost

Přírodní mramor má různé omezené barevné možnosti v závislosti na přítomnosti „nečistot“ ve vápenci. Umělý mramor existuje v mnoha různých barvách a vzorech, což zvyšuje rozmanitost výběru. Ve srovnání s přírodním mramorem jsou umělé mramory relativně slabší a lehčí, což umožňuje jejich snadnější transport, manipulaci a instalaci. Přírodní mramor vyžaduje při odbornou kvalifikovanou instalaci, jinak může dojít k jeho kroucení, praskání, změně barvy či praskání mramorových žil.

Údržba

Přírodní mramor je kámen s poměrně vysokými náklady na údržbu. Časem postupně degraduje, a po určité době tak může dojít ke změně jeho barvy nebo k jeho odštípnutí. Často se proto doporučuje nechat jej každých šest měsíců odborně ošetřit. Majitelé přírodního mramoru se musí rovněž vyvarovat používání  čisticích prostředků s obsahem kyselin, jinak dojde k jeho poškození. Umělý mramor je naproti tomu neporézní látka s nižšími nároky na údržbu. Je barevně stálý a odolný, lze na něj používat i běžné čisticí prostředky. I u umělého mramoru se ale nedoporučuje používání chlóru či příliš abrazivních prostředků.

Zdroj: homelane.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu