Proč a jak využívat teplé barvy v interiéru? Designéři radí. Zdobení pouze chladnými tóny může zcela selhat

Jakmile se počasí ochladí, je ten pravý čas věnovat se interiéru a barvám, které do něj použijete. Samozřejmě není vhodné ladit celý interiér do teplé, respektive mnoho můžete dotvořit textilem, který v létě snadno změníte, a vše bude zase působit idylicky. Designérka Erika Dále nedá dopustit na barvy podzimu, protože škála barev, které se na podzim objevují, zahrnují celé spektrum teplých barevných tónů a působí velmi útulně. Nelze mít ale všude jen barvy teplé!

Jaké barvy jsou ty pravé?

Obecně platí, že teplé barvy jsou v odstínech červené, oranžové a žluté, zatímco chladně působí tóny zelené, modré či fialové. Jak radí designérka Erika Dále: „Myslete na teplé barvy – šarlatovou, broskvovou, růžovou, jantarovou a zlatou nebo na ty chladné, jako jsou šedozelená, lilek, smaragd a kobalt. Teple působí také zemité tóny. Designér Eaylee Deyon říká, že pro něj jsou teplé barvy symbolizované velbloudí kůží, pomeranči a hlubokými šedými odstíny.

Světlé a bílé

Chladnější barvy jsou obvykle ty světlejší a přinášejí do místnosti vzdušný pocit. A bílá barva? Záleží na kombinaci. Bílá může být podle vaší libosti buď teplou nebo studenou barvou. Je to jen otázka toho, čím ji obklopíte a do jakého světla či stínu ji postavíte. Různé typy osvětlení mohou ovlivnit, zda bílá bude vypadat spíše jako teplá nebo chladná. Návrháři proto doporučují v místnosti otestovat celý vzorník barev. V přirozeném světle je bílá mnohem studenější než při umělém osvětlení.

Bílá nemusí být dokonale sladěná

Nedělejte si starosti s tím, abyste měli přesně stejný odstín bílé v každé místnosti. Využití chladné či spíše teplé bílé může přinést to nejlepší z obou světů. Šedá barva funguje úplně stejně. Může působit spíš chladně a kovově, nebo teple jako kožíšek. Obecně je šedá velmi elegantní a formální, přitom zůstává lehká a vzdušná. Kombinace šedé a bílé je naprosto unikátní a příjemná.

Jak poznat teplotu barvy na první dobrou?

„Pokud jde o barvu teplou, bude se vám zdát jemnější.“ říká Erika Dále, „odvážné a živé barvy bývají na chladné straně spektra.“ Pokud stále pochybujete, Erika Dále má pro vás jednoduchý trik: „Přidržte příslušný vzorník nebo předmět vedle čisté verze příslušné barvy a uvidíte, zda se bude klonit na stranu k barvám teplejším či chladnějším.“

Teplé barvy vyvolávají asociace s ohněm, sluncem a teplým počasím a mají tendenci ve vás vyvolávat pocit energie. Jsou příjemnější, útulnější, stimulující, vášnivější a intimnější. Naopak barvy chladné přivádějí mysl k vodě a obloze, a proto vytvářejí uklidňující, soustředěný, uvolněný a osvěžující pocit. Kromě působení na náladu mohou barevné tóny změnit dojem z celé místnosti. Chladné barvy vyvolávají pocit většího prostoru, ten se ale snadno může stát sterilním a nenaplněným.

Teplé a studené barvy v jedné místnosti?

Určitě. Jedním z nejlepších designových provedení je takové, které vytvoří pěkné vyvážení studených a teplých barev v prostoru. Dominantní barvy v místnosti diktují celkovou náladu, ale právě prvky opačné teploty činí vzhled interiéru soudržným a uzemněným.

Zkrátka, chladnější barvy je vhodné použít na stěny a stropy, aby místnost vypadala prostornější, ale bytové doplňky by ji měly „oteplit“. A navíc, jak už bylo řečeno, drobnými doplňky s různým typem barev spektra snadno přepnete mezi létem a zimou.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu