Pokud chcete, aby byla vaše sprcha nejen funkční, ale také hezká na pohled, vyhněte se klasickému sprchovému koutu. Místo něj si pořiďte sprchu s odtokovým žlabem. Právě v takové sprše vynikne krása obkladů, ale také keramické dlažby na podlaze. Jde o bezbariérové řešení, které se vám vejde i tam, kam by vám běžná vanička od sprchového koutu nepasovala.
Odtokový žlab je na první pohled maličkostí, jeho výběru však musíte věnovat dostatek pozornosti, jinak naděláte více škody než užitku. Sprchy s odtokovým žlabem najdete nejčastěji v koupelnách, které jsou vytvořeny na míru. Takový sprchový kout je pak nejen hezčí na pohled, ale současně vyřeší vaše problémy s bezbariérovým přístupem. Jde o variantu, při které musíte mít možnost zasahovat do podlahy – pak je třeba vytvořit pár centimetrů vysoký schůdek, díky němuž bude možné vytvořit potřebné spádování a sifon. A podle čeho byste měli sprchový žlab vybírat?
Čtěte také: Matný nábytek v interiéru. Víte, jak se o něj starat?
Podle kapacity průtoku vody
Žlab vybírejte podle jeho kapacity průtoku – ta musí souhlasit s průtokem sprchy, stropní sprchy, ale i případného masážního panelu. V opačném případě by se vám mohla ve sprše hromadit voda, která by zkrátka nestíhala odtékat. Běžný průtok bývá kolem 40 až 60 litrů vody za minutu.
Podle místa určení
Druh odtokového žlabu se vybírá také podle toho, zda se jedná o byt nebo veřejný prostor. Tam, kde je místo více namáhané (například plavecký bazén), musíte zvolit odtokový žlab, který vydrží zátěž několika desítek osob denně. Na žlaby v domácnosti tolik zátěže kladeno není.
Podle frekvence použití
Zvážit byste měli také to, jak často budete sprchový kout používat. Pokud bude jen na chalupě, bude vhodnou volbou podlahová vpusť. Jestliže je sprcha ve vaší domácnosti a používáte ji pravidelně, bude odtokový žlab tou správnou volbou. Jde o variantu, která je nenáročná na udržování čistoty.
Nepřehlédněte: Poradíme vám, jaké povlečení si vybrat, abyste se dobře vyspali
Podle umístění
Umístění žlabu si zvolte podle toho, jak vám to bude vyhovovat. Nejběžnější variantou je umístění sprchového žlabu u stěny, musíte však myslet na spádování v jednom směru. Další možností je umístění žlabu do rohu, prostoru nebo pod obklad.
Podle kvality sifonu
Sifon si pořizujte takový, který je přímo určen k použití pro odtokové žlaby. Ten bývá spojen se zápachovou uzávěrkou, která může být klidně i zdvojená. Levnější jsou nasazeny na vaničkový sifon. Hloubka umístění sifonu začíná na šesti až sedmi centimetrech.
Podle materiálu
Co se týče výběru vhodného materiálu na sprchový žlab, vybírat si můžete s více variant. A to jak nerezové, tak i plastové nebo skleněné odtokové žlaby. Vybírat si můžete také velmi nenápadné a minimalistické žlaby, které se zabudují do odřezku dlažby, takže se žlab stane téměř neviditelným. Délka žlabů se pohybuje mezi 30 až 150 centimetry. Najdete tak zkrátka řešení, které bude vhodné právě pro vás. Pokud chcete, aby vaše koupelna působila moderním dojmem, můžete si pořídit také odtokový žlab, který bude mít LED podsvícení.
Podle provedení
Pokud se rozhodnete pro sprchový kout s odtokovým žlabem, raději si na pomoc zavolejte odborníka, který vše provede na první dobrou. Jinak by se mohlo stát, že se dopustíte chyby, o které třeba ani nebudete vědět. S instalací odtokového žlabu souvisí nutnost betonování, vhodné hydroizolace a nalepení dlažby. Dlažba s lepidlem a hydroizolací musí být ve stejné výšce s okrajem žlabu. Spádování je třeba řešit k jedné straně, směrem k odtoku ve sklonu 2 %.
Autorský text