Matný nábytek v interiéru. Víte, jak se o něj starat?

Ta tam jsou ty chvíle, kdy trendy hovořily jednoznačně ve prospěch nábytku ve vysokém lesku. V současnosti jsou mnohem oblíbenější matné povrchy – a to i na nábytku. O této skutečnosti hovoří nejen interiéroví designéři, ale také mnohé nábytkářské veletrhy. Matný nábytek může vypadat v interiéru skvěle. Víte ale, jak o něj pečovat?

Matná barva, narozdíl od té v lesku, umí zjemnit působení celého prostoru. Matné povrchy vypadají jemně, nenápadně, ale také hebce. Neodráží sluneční paprsky, ale ani předměty umístěné kolem. Vypadá stále stejně – ať už je ráno, dopoledne nebo večer. Pokud jste se i vy rozhodli pro nábytek v matu, měli byste sázet na kvalitní kousky.

Jaký povrch je vhodné zvolit?

Nejznámější povrch, co se matného nábytku týče, je matný foliovaný. Na vzestupu jsou v současnosti také akrylátové povrchy, které mají spousty kladných vlastností. Matný nábytek volte v takové úpravě, která zabrání tomu, aby se na nábytku chytila každá šmouha nebo otisk prstů. Pak byste se stali otroky úklidu.

Čtěte také: Jak prát prádlo, aby bylo stále jako nové?

Matný nábytek a jeho výhody

Velkou výhodou matného nábytku vidíme v jeho neokoukaném a originálním designu. Na výběr máte ze spousty dekorů, ale i barev. Nemluvě o tom, že každý odstín takového nábytku bude působit ve vašem prostoru zcela jinak. Matný nábytek vypadá mnohem jemněji a neutrálně než nábytek v lesku. Nezáleží na tom, zda svítí slunce, nebo zda je zamračeno. Matný nábytek bude vypadat stejně za každé situace. Velmi oblíbené jsou odstíny hnědé barvy – skořice, cappuccino; ale také pastelové tóny šedé. Nemluvě o bílé klasice. Pokud jste odvážní, seženete také nábytek v mnohem odvážnějších barvách.

Jak pečovat o matný nábytek?

Matná folie

O tom, jak moc bude nábytek nároční na údržbu, rozhoduje kvalita jeho provedení. Levný matný nábytek je opatřen jen folií, na které vznikají různé otisky a šmouhy velmi snadno. Nemluvě o skvrnách od nápojů či potravin – takové skvrny nemohou zaschnout, jinak by byl problém je dostat dolů. Jinak s jejich odstraněním problém nebude. Bude vám stačit hadřík a méně agresivní čisticí přípravek bez abrazivní složky, pokud nechcete nábytek poškrabat. Pokud máte na nábytku mastnotu, můžete použít jemné mýdlo s vodou a kartáček, pomoci však může i jar na nádobí nebo alkohol. Koncentrace alkoholu by však neměla přesáhnout 10 procent.

Nepřehlédněte: Každý pokoj v tomto bytu zařídila ve zcela jiných barvách

Matný lak

Matný lak vypadá na nábytku skvěle, navíc je odolnější než folie. I tak ale musíte být při čištění takového nábytku opatrní, velké drhnutí by mohlo lak poškodit, to samé platí o agresivních přípravcích, které by na nábytku udělaly fleky. Lakovaný matný nábytek čistěte pouze vlažnou vodou, do které stačí přidat trochu mýdla nebo jaru na nádobí. A to vše v kombinaci s hadříkem. Vyhýbejte se jakýmkoliv abrazivním přípravkům, přípravkům s alkoholem, ale i acetonem.

Akrylátový nábytek

Nábytek z akrylátu je nejoblíbenější, ale také nejodolnější variantou matného nábytku. Je praktický, odolný, ale také se skvěle udržuje. Po dodání nábytku je třeba jej nastříkat antistatickým přípravkem, který póry nábytku uzavře. Během dvou týdnů nábytek vytvrdne, takže bude odolnější. Tento přípravek se poté aplikuje jednou za měsíc – za pomoci hadříku. Pokud je nábytek ušpiněný, použijte roztok se saponátem. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu