Proč moje orchidej umírá aneb jak poznat, co děláte špatně

Pustit se do pěstování orchidejí je pro začátečníky vzrušující, ale náročná vyhlídka. Orchideje jsou krásné, ale jejich pěstování není úplně nejjednodušší. Zatímco někteří z nás smutní, že rostlina nekvete, jiní jsou rádi, že jim rostlina přežije. Co se vyplatí vědět?

Orchidej může odpočívat, nikoliv umírat

Orchideje skutečně procházejí obdobím odpočinku, během kterého nevypadají nejlépe. Rostliny nejenže nekvetou, ale nerostou jim ani nové listy. Navíc toto období může trvat i několik měsíců.

Je to ale přirozená součást ročního cyklu této rostliny. Orchideje spotřebují spoustu energie, aby vytvořily exotické květy, díky nimž jsou tak žádané. Buďte trpěliví, a i když se zdá, že rostlina nechce příliš pozornosti, nezanedbávejte ji.

U většiny druhů se v období odpočinku snižuje množství vody a vynechává hnojivo. Potřeby rostliny uspokojí nepřímé nebo polopřímé světlo.

Jak zjistit, že rostlina odpočívá?

Během odpočinku může být obtížné zjistit, zda vaše orchidej prospívá. Pokud si nejste jisti, prohlédněte si listy, stonek i kořeny rostliny.

Listy by měly být pevné a zelené. Pokud se na nich objeví rozsáhlé důlky, pruhy či jiné neobvyklé žluté nebo hnědé vzorování, orchidej se pravděpodobně nakazila virem. Na viry orchidejí neexistuje žádný lék a rostlina nakonec uhyne. Odumřelé rostliny napadené virem vždy odstraňte a důkladně očistěte nástroje, abyste zabránili šíření viru na další rostliny.

Stonek by měl být pevný, pokud ztmavne a je měkký, je orchidej pravděpodobně mrtvá. Kořeny, a to jak vzdušné kořeny, tak kořeny uložené v substrátu, by měly být zelené nebo bílé. Vzdušné kořeny epifytických orchidejí se při dozrávání často zbarvují do stříbřitě šedé barvy. Tmavě hnědé nebo černé kořeny znamenají, že rostlina chřadne.

Pokud vaše prohlídka naznačuje, že orchidej pouze odpočívá, ale během roku se neobjevily žádné známky nového růstu, je čas přehodnotit rutinu údržby a provést nezbytné úpravy, aby se rostlina vrátila do zdravého cyklu růstu.

Příznaky, že vaše orchidej potřebuje pozornost

Téměř všechny problémy vznikají v důsledku chybného odhadu způsobu péče. Vaše orchidej vám dá vědět, když bude potřebovat pomoc. Dobrou zprávou je, že většinu problémů lze vyřešit dříve, než problém zajde příliš daleko.

Listy žloutnou a opadávají

Téměř všechny rostliny shazují své nejstarší listy, je to přirozený proces. Není třeba se znepokojovat, když spodní listy vaší orchideje začnou žloutnout. Je možné, že se již objevují nové listy nebo že poměrně brzy vyraší.

Když nové listy žloutnou a opadávají, znamená to, že rostlina dostává buď příliš mnoho světla, nebo vody. Dodejte rostlině stín odfiltrováním slunečního světla přes průsvitný závěs nebo ji přemístěte na chladnější místo. Vyvarujte se výkyvů teploty o více než 10 °C, protože to může způsobit další problémy.

Hnědé špičky na listech

Když špičky listů zhnědnou, orchidej nemá dostatek vláhy. Upravte zalévací plán tak, abyste zalévali častěji a zvýšili vlhkost vzduchu. Vlhkost můžete zvýšit tak, že rostlinu postavíte na misku s oblázky vody nebo nainstalujete zvlhčovač vzduchu.

Přesazování orchideje.
zdroj: freepik.com

Zvrásněné listy

Zvrásněné listy jsou známkou nedostatečného zalévání. Rostlinu důkladně zalijte, ale nezapomeňte přebytečnou vodu odstranit. Poté zalévejte v obvyklém množství, ale častěji. Postižené listy se nenarovnají, ale nakonec je nahradí zdravé listy.

Vzdušné kořeny usychají

Pokud vaše epifytická orchidej nemá dostatek vlhkosti, mohou vzdušné kořeny schnout a hnědnout. Pokud jsou kořeny odumřelé, můžete je odstranit řezacím nástrojem. Před odstraněním kořen důkladně prohlédněte, abyste se ujistili, že je mrtvý, protože i mírně scvrklý kořen může rostlině dodávat živiny.

Černé nebo hnědé skvrny na listech

Tmavé skvrny na listech mohou být „spálením“ od příliš silného světla. Ve volné přírodě většina orchidejí roste pod korunami stromů a v závislosti na odrůdě jsou aklimatizovány na nepřímé světlo.

Pokud postižený list začne černat nebo jeví známky hniloby, okamžitě jej celý odstraňte odříznutím u stonku. Pokud zůstane nepostižená část listu zdravá, počkejte, až ji nahradí nový list. To může trvat několik týdnů i měsíc. Jestliže se skvrny na listech zvětšují a rozšiřují, znamená to vážnější problém s houbovým nebo bakteriálním onemocněním.

Houbová a bakteriální onemocnění

Houbová a bakteriální onemocnění mohou postihnout kteroukoli část orchideje. Postižení obvykle vypadá jako vodou nasáklé skvrny nebo prohlubně.

Pokud se bakterie nebo plíseň objeví, okamžitě orchidej izolujte. Vyřízněte všechny nemocné části a po každém řezu nástroj sterilizujte. Řezné plochy ošetřete fungicidem a snižte množství vody a vlhkosti, dokud se neobjeví známky nového zdravého růstu.

Problémy se škůdci

Orchideje pěstované jako pokojové rostliny mohou přitahovat různé škůdce, nejčastěji se jedná o hmyz sající mízu. Výsledkem napadení jsou skvrnité, znetvořené či okousané listy. Zkontrolujte spodní stranu listů, zda na ní nejsou bílé krusty nebo „chuchvalce“.

Orchidej neroste

Každá orchidej prochází během svého růstového cyklu přirozeným obdobím odpočinku. Mějte na paměti, že ne u všech platí to, co bychom mohli považovat za běžný harmonogram. O když růstový cyklus často začíná na začátku léta a pokračuje po celou dobu, některé odrůdy mohou vytvářet květní klasy, poupata a květy až koncem podzimu.

Růst může být extrémně pomalý. Může se objevit nový list, ale trvá několik týdnů až měsíc nebo déle, než dosáhne zralosti. Může se objevit květní špička a krátce po ní poupata, jejichž otevření může trvat jeden až dva týdny.

Orchidej nekvete

Existuje mnoho důvodů, proč orchidej odmítá kvést, a téměř všechny jsou způsobeny podmínkami pěstování, které jsou pro daný druh nebo odrůdu nedostatečné. Proto je vhodné zjistit, kde a jak orchidej roste ve svém původním prostředí. Důležitým faktorem pro kvetení je též délka dne. Nezapomeňte rostlinu v noci udržovat v úplné tmě.

Poupata opadávají před otevřením

Po objevení květní špičky rostlinu nikam nepřenášejte. Ujistěte se, že je umístěna na místě se správným druhem světla, kde denní a noční teploty příliš nekolísají. Zajistěte rostlině dostatek vlhkosti a udržujte směs pro pěstování rovnoměrně vlhkou.

Některé rostliny jsou citlivé na znečišťující látky v ovzduší. Důležitá je kvalita vzduchu a dobrá cirkulace, ale nevystavujte rostlinu průvanu a větru.

Zdroj: orchidresourcecenter.com, gardenersworld.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu