Proč se pod postelí hromadí tolik prachu a jak tomu zabránit?

Naše ložnice je místem, kam si chodíme odpočinout a načerpat novou energii. Prach není něco, co bychom chtěli mít kolem sebe. Přesto si někdy nemůžete pomoct a ptáte se, proč je vaše ložnice ve srovnání s jinými místnostmi tak zaprášená? Chodíme tam většinou jen spát, a přesto se tu prach hromadí…

Jak se prach pod postel dostane

Čím více je v domácnosti osob a pohybu, tím více prachu poletuje všemi prostory. Při našem „putování“ různými místnostmi vznikají proudy vzduchu, které přemisťují vlasy, žmolky a další nečistoty, které ulpívají na nábytku a podlaze.

Velmi jednoduše pak při pohybu prach a nečistoty z nich „odlétnou“ pod postel či gauč, kde zůstanou, neboť náš následný pohyb kolem těchto velkých kusů nábytku prach, který už je pod nimi, nedokáže přemístit jinam. Naopak zde zůstává a hromadí se.

Problém často poměrně značně zhoršují domácí zvířata, jako jsou kočky a psi, neboť pouštějí množství chlupů. Ty se mísí s prachem a vytvářejí nevzhledné chuchvalce, které nakonec skončí pod postelí.

Prach v ložnici je specifický

Kromě toho má prach v ložnici též vyšší hustotu než na jiných místech. Důvodem jsou především tyto tři typy viníků:

  • Vlákna z oděvů a papíru – od oblečení a lůžkovin až po časopisy a knihy, všechny tyto předměty se skládají z mikroskopických vláken. Vláknité materiály se časem rozkládají, čím častěji se jich dotýkáme, tím více. Tato vlákna z lůžkovin či pyžama, ve kterém se v posteli převalujeme, nebo též z časopisů či knih, které v posteli čteme, se pak snadno dostanou do vzduchu nebo na postel. Když následně postel usteleme, skončí pod ní. 

  • Šupinky kůže a vlasy – bez ohledu na naši hygienu z nás každý den „odpadává“ velké množství odumřelých kožních buněk a vlasů. Vzhledem k tomu, že přibližně třetinu dne trávíme v posteli, hromadí se tyto částice nejprve v posteli nebo na površích v jejím okolí. Když postel steleme, zvíříme je a ony snáze sklouznou na zem pod postel.

  • Další biologické kontaminanty – občas si do ložnice přivedeme nezvané hosty. Mezi tyto hosty patří zvířecí srst, mrtvý hmyz, plísně, houby, pyl, bakterie i viry. Tyto biologické kontaminanty sem většinou doneseme na našem oblečení či batohu, které chceme uložit do skříně.
Kočka pod postelí.
zdroj: unsplash.com

Jak zabránit hromadění prachu pod postelí i v celé ložnici

Nejprve zhodnoťte vaši domácí situaci a na základě toho určete, co je pravděpodobně hlavní příčinou problému. Pokud je to váš domácí mazlíček, vyplatí se například věnovat čas pravidelnému vyčesávání jeho chlupů.

  • Vyměňujte lůžkoviny každý týden – roztočům se daří v teple a vlhku. Mikrobi se usídlí v ložním prádle, polštářích a matracích, když je necháme nedotčené, pokračují v růstu. Pravidelná výměna a praní lůžkovin zajistí, že existující roztoči budou zlikvidováni.

  • Uklízejte vše do skříně – oblečení a vše ostatní, co zrovna nepotřebujete, uklízejte co nejdříve do skříně, zásuvek a podobně.

  • Utírejte prach či vysávejte shora dolů – i když budete při utírání prachu používat vlhký hadr či lux, vždy určité množství prachu skončí o patro níže, důležité je proto při úklidu vždy postupovat shora dolů.

  • Vyhněte se používání prachovek s peřím – používáním těchto prachovek pouze přenášíte prach z jednoho místa na druhé.

  • Vyhněte se kobercům – koberec je magnetem na prach, je proto vhodné se ho v ložnici vyvarovat. Ujistěte se také, že na podlaze nejsou žádné škvíry, prach se v nich lehce usazuje.

  • Vytírejte pomocí kvalitního mopu – během vytírání si dejte pozor, abyste skutečně odstranili všechen prach i z rohů místností, neboť právě odtud se snadno dostane opět pod postel.

  • Pořiďte si čističku vzduchu – především pokud trpíte alergiemi, čistička vzduchu vám velmi uleví. Vzhledem k tomu, že filtry zachycují i prach, snížíte tím rovněž jeho množství na podlaze či nábytku.

Zdroj: helpling.it, simplemost.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu