Pronájem bytu: Kdy může majitel vstoupit dovnitř?

Bydlíte v pronajatém bytě? Pak jistě víte, že zde máte právo na soukromí. Víte však o tom, že dovnitř může za jistých podmínek vstoupit také majitel bytu? Odpověď na otázku, v jakém případě tak může učinit, je sporná. Pronajímatel má totiž právo na kontrolu svého majetku, nájemník zase na své soukromí. I proto jsme pro vás připravili jednoduchý přehled, který vám řekne víc.

Ve chvíli, kdy pronajímatel řeší jakékoliv spory s nájemníkem, by měli oba zúčastnění nahlédnout do občanského zákoníku. V něm najdete odpověď vždy, když budete mít vzájemný problém. Vzhledem k tomu, že má nájemce právo na soukromí a nedotknutelnost obydlí, musí pronajímatel při vstupu do bytu postupovat tak, aby to bylo v souladu se zákonem.

Co říká zákon na vstup pronajímatele do bytu?

Dle současné legislativy může pronajímatel vstoupit do nájemního bytu ve chvíli, kdy k tomu má oprávněný důvod. Tuto návštěvu musí nájemci oznámit předem – v přiměřeně dlouhé době, tu však zákon přesně nestanovuje. Ve smlouvě o pronájmu bytu však můžete mít uvedeno například pravidlo, které bude tvrdit, že má pronajímatel právo byt zkontrolovat ve chvíli, kdy oznámí termín třeba 14 dní předem. Jinak je to však ve chvíli, kdy by hrozilo poškození majetku a vybavení v bytě, případně poškození nemovitosti samotné. V takovém případě nemusí majitel bytu svůj vstup nahlásit dopředu, pokud hrozí, že v bytě dojde k poškození majetku. Jde například o situaci, kdy vás sousedi upozorní, že z bytu vychází kouř a nájemník není doma.

Zdroj: pexels.com

Čtěte také: Dřevo, dřevo a zase jen dřevo. Aneb bydlení, kde si užijete chvíle klidu a pohody

Další kapitolkou je situace, kdy se váš nájemník stěhuje do jiného bytu a vy jakožto vlastník chcete byt připravit k dalšímu pronájmu. Občanský zákoník o této situaci mluví jasně. Nájemník je povinen umožnit vlastníkovi bytu vstup v době tří měsíců před skončením nájmu – a to za účelem prohlídek dalších zájemců o byt. Ve chvíli, kdy se byt chystáte prodat, vám nájemce musí umožnit přístup i ve chvíli, kdy mu nájemní smlouva nekončí. Zde však musíte stanovit přiměřeně dlouhou lhůtu.

Nájemce a jeho právo na soukromí

Ačkoliv majitel může za dodržení několika pravidel vstoupit do bytu nájemníka, má nájemník i přes to právo na své soukromí. Proto jej majitel nemůže se svými návštěvami „otravovat“ příliš často. Existují totiž majitelé bytů, kteří svůj majetek chrání tak moc, že do bytu „lezou“ příliš často a neohlášeně. Za této situace má nájemník právo na slevu z nájemného – a to i v případě, kdy mu činností pronajímatele vzniknou vážné obtíže. Pokud majitel bytu ví, že bude chtít svůj majetek kontrolovat často, měl by se tak s nájemcem domluvit již dopředu. Protislužbou pak může být zmíněná sleva z nájemného.

Nepřehlédněte: Kvalitní sezení je důležité. Poradíme vám, jak vybrat jídelní židli:

Zdroj: pexels.com

A co dělat ve chvíli, kdy nájemník zmizí?

Někdy se může stát, že nájemce odcestuje na delší dobu pryč. V této chvíli má majitel bytu právo na kontrolu. A to v případě, kdy nájemce ví, že bude nepřítomen v bytě na dobu delší 2 měsíců. Pokud však nájemce z bytu na nějaký čas odjede a po dobu jeho pobytu bude v bytě pobývat jiná osoba – například rodinný příslušník, nemusí svoji nepřítomnost v bytě oznamovat. Tu nemusí oznamovat ani v případě, že svoji nepřítomnost nečekal – například dlouhý pobyt v nemocnici.

Je to neslušné, ale stává se to – nájemce může jednoho dne zmizet. Pro majitele to je velmi nepříjemná situace – už proto, že se to většinou děje ve chvíli, kdy nájemce ponechá dluh na nájemném, ale i protože nebyl nájem ukončen písemnou dohodou. Pokud v bytě zůstaly nájemcovy věci, musíte jej kontaktovat. Pokud nebude reagovat, můžete vstoupit dovnitř. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu