Psí bouda svépomocí? Není to nic složitého

Každý, kdo opravdu miluje svého mazlíčka, jej považuje za plnohodnotného člena rodiny. I to je jedním z důvodů, proč byste mu měli chtít zajistit bezpečný, teplý, ale i suchý domov. Přesně takový, jaký si váš zvířecí kamarád zaslouží. A proto si dnes řekneme, jak na stavbu psí boudy.

Když je váš pes uvnitř domu, nemusíte řešit téměř nic. Váš mazlíček si doma jistě najde nějaký teplý kout, křeslo, podlahu, místo u krbu nebo v polštářích – kde mu bude dobře. Jenže psi jsou zvířata, která potřebují být i venku. A to by měl být důvod k tomu, abychom jim postavili malé útočiště i na svojí zahradě. Stavba psí boudy jako taková může být velmi zábavnou činností, se kterou vám mohou pomáhat třeba i vaše děti. Materiál potřebný na stavbu boudy je lehce dostupný, ale také levný, nářadí nepotřebujete nijak speciální. A proto může stavba začít klidně hned zítra!

Co budete na stavbu psí boudy potřebovat?

 • (7) 1,3 centimetrů tlusté překližkové desky o rozměrech 122 cm x 122 cm
 • (6) prken, dlouhé 250 cm
 • Kotoučková pila
 • Vykružovačka
 • Tesařská tužka
 • Tesařský metrický úhelník
 • Rovná hrana
 • Kladivo
 • 2,5 cm dlouhé hřebíčky
 • Střešní hřebíky
 • Materiál na střechu: kompozitní šindele nebo válcované krytiny
 • Barva na vnější nátěr
 • Štětec

Jak na stavbu domku pro psa

Se svojí šikmou střechou, šindelem, a symetrickým předním a zadním štítem můžeme tento psí domek považovat za dokonalou repliku některého z domů v koloniálním stylu. Ve většině hobby-marketů seženete prkna o velikosti 122 cm x 122 cm, díky čemuž budete moct postavit svému mazlíčkovi klidně i větší domek. Začněte tím, že si označíte a oříznete desky pro přední a zadní štít psí boudy, ta totiž bude definovat celkovou velikost tohoto domečku. Dva boční panely, podlahový panel a nakonec i střecha budou odpovídat velikostem předního a zadního štítu, které jste vytvořili.

Jak je váš pes velký?

Jak jistě všichni víme, každý pes je jinak velký. Malé čivavě bude stačit jinak velký domek než velkému vlčákovi. I proto se před stavbou psí boudy podívejte na to, jak je váš pes vysoký a dlouhý, aby se do ní bez potíží vlezl. Výšku změříte od podlahy k vrcholu hlavy, délka psa se měří od špiček předních tlapek dozadu – včetně ocasu. Psa měříme ve chvíli, kdy leží vzpřímeně a rovně.

Vyřízněte otvor na předním štítu

Vchod pro psa bude ze strany, kde je přední štít psí boudy, tedy tam, kde je překližka vyšší než širší. Pro obdélníkový tvar vchodu pro vašeho pejska odřízněte pásek o takové šířce a výšce, aby váš pejsek neměl problém dostat se nejen do domečku, ale i z něj. Pokud bude vchod příliš nízký, pes se může zdráhat vlézt dovnitř. Vždy by vám však měl od vrcholu desky zůstat ještě dostatek desky, protože ji budete ořezávat kvůli střeše.

Vytvořte vrchol na štítech psí boudy

Na deskách, které budou sloužit jako štíty psí boudy, vytvořte od horního kraje desek vrchol ve tvaru trojúhelníku, na který se bude usazovat střecha. Začněte tak, že si vyznačíte střed na horním kraji desky, to bude vrchol a také nejvyšší část psí boudy. Další značky budou z bočních krajů desek. Tyto tři body spojíte a vznikne vám vrchol štítů, které vyřežete. Nikdy neřezejte tak, aby byla střecha hned nad vchodem, vždy by tam mělo být alespoň pár centimetrů překližky. Tvar zadního štítu můžete obkreslit podle předního, abyste dosáhli stejných rozměrů.

Čtěte také: Jak zařídit zahradu, aby v ní byl váš pes spokojený?

Vezměte další dvě překližky a vytvořte z nich dva boční panely. Délka psí boudy se bude řídit velikostí vašeho psa, výška zase tím, jak vysoký bude přední a zadní štít. Celý domek postupně spojte hřebíčky tak, aby držel pevně u sebe. Nezapomeňte ani na dotvoření střechy z desek, další použijte na tvorbu podlahy. U střechy je jen na vás, jak velký převis vytvoříte. Co se podlahy týče, domeček můžete postavit na malé nožičky, ve spodu stěn můžete připevnit pevné hřebíky a na ně můžete podlahu jednoduše položit.

Místa, kde budou nejrůznější mezery, vyplňte těsněním, aby vašemu mazlíčkovi nebylo venku chladno. Na střechu nezapomeňte přidat vhodnou krytinu. Nyní už stačí jen domeček natřít vhodnou barvou.

Autotorský text

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu