Jak zařídit zahradu, aby v ní byl váš pes spokojený?

Pes zahradu ocení, ale především potřebuje čas a péči svého pána, a to včetně procházek s ním. Pak bude ve „svém“ zeleném zahradním království šťastný a nebude mít tendenci vybíjet si tu své pudy a devastovat vše kolem.

Hodně lidí se domnívá, že když má pes k dispozici zahradu, je spokojený. To ale není tak úplně pravda, protože i pes žijící mimo lidské obydlí potřebuje kontakt s člověkem a také dostatek pravidelného pohybu. Tak si dostatečně zařádí a unaví se. Pokud je pejsek opomíjený, začne si svou frustraci vybíjet na rostlinách.

Boj s pudy na zahrádce

Určitě je důležitá rasa psa, kterému dáte zahrádku k dispozici. Některá plemena si potřebují vybít své pudy a zahrada je v ohrožení. Oblíbení retrívři například rádi hrabou nory, do kterých si lehají a v létě se tak chladí. Rádi si také pochutnají na pořádném klacíku a je jim opravdu jedno, že jde o větev drahého okrasného keře. Populární je též Jack Rusell teriér, ten zase svou neutuchající energií, touhou běhat a hlídat, snadno dokáže v trávníku vyběhat bahnitý koridor. Plánujete-li mít pejska na zahradě, musíte mu v některých ohledech ustoupit. Jestliže máte rozeného hlídače, nemá smysl založit kolem plotu okrasný trávník. Pudy zkrátka nezmůžeme. Ideální je do běhací zóny psa nasypat mulčovací kůru a nevysazovat tam keře, o které se může zranit.

Krásná zahrada po celý rok aneb na jaké rostliny byste neměli zapomenout.

Majitelé zahrad se psem mají též problém se značkováním. Jenže značkování je přirozeným projevem psů, kterým si vyznačují své teritorium. Pomoci mohou pouze procházky, nebo k rostlině zarazit kus dřeva, který pak pejsek označkuje místo dané rostlinky. Pokud už se stane, že se moč dostane na rostlinu, je jediným řešením rychle ji polít vodou.

Psí výběh

Pes je schopen se naučit, které věci na zahrádce smí a které ne. Je dobré s ním v prvních měsících být venku co nejčastěji a učit ho. Většina plemen zvládne přijmout, že na zahrádce se nehrabe a keře se nekoušou. Chce to ale vaši svatou trpělivost. Pak je také poměrně nezbytné oddělit psovi část zahrádky pro jeho vlastní hrátky, zkrátka místo, kde si může dělat, co chce.

Pozor na jedovaté rostliny

Na druhou stranu byste měli dbát také na bezpečí psa. Tedy nevysazovat jedovaté rostliny tam, kde se k nim může snadno dostat. Mezi pro psa jedovaté patří i poměrně běžné rostliny – begonie, voskovky, kosatce, petúnie, konvalinky nebo třeba oleandr.

Oplocení

V současné době se pozemky ohraničují spíše decentním oplocením. Pryč jsou masivní zdi a ploty, mnoho lidí odděluje pozemek pouze keři. Majitelé psů se ale, bohužel, bez oplocení neobejdou. Jde tu o bezpečí okolí i psa samotného.  Plot by měl být dostatečně vysoký a pro psa bezpečný, aby se v něm omylem nezachytil packou.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu