Psi versus kočky aneb kdo je chytřejší?

Psi a kočky patří celosvětově mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Zatímco někteří lidé dávají přednost buď psům, nebo kočkám, existují i tací, kteří chovají obě zvířata společně. Někteří majitelé psů a koček někdy mají tendence obě zvířata nejrůzněji porovnávat. Jednou ze základních otázek, na kterou vám milovníci psů dají jinou odpověď než majitelé koček, je ta, které zvíře je chytřejší. Jak to s chytrostí psů a koček vlastně je?

Psi jsou považovány za chytřejší, ale…

Obecně se většinou za inteligentnější považují psi. Laiky k tomuto názoru vede většinou to, že psi jsou schopni naučit se více věcí než kočky. Typickým příkladem, který se uvádí, jsou především speciálně vycvičení psi sloužící u policie nebo psi pro nevidomé. Svým způsobem toto zjištění před nedávnem částečně potvrdili i vědci z Vanderbiltovy univerzity, kteří zjistili, že psi mají v mozku podstatně více neuronů než kočky. Provedená studie konkrétně zjistila, že psi mají přibližně 530 milionů neuronů, zatímco kočky 250 milionů. Jen pro lepší představu uveďme, že člověk jich má asi 16 miliard.

Důležitý je konkrétní úhel pohledu

Přesto ale vyšší počet neuronů nutně neznamená, že některé zvíře je inteligentnější, než jiné. Brian Hare, odborník na zvířecí inteligenci z Dukeovy univerzity, totiž varuje před přílišným uplatňováním lidských měřítek na zvířata. Konkrétně otázku o tom, zda je pes chytřejší než kočka, přirovnává k otázce, jestli je kladivo lepší než šroubovák. Zatímco u nářadí nás tato otázka nenapadá, neboť každý nástroj je určen pro jiný problém, u zvířat ano, i když podstata otázky je vlastně stejně nesmyslná. Vždy záleží, z jakého úhlu pohledu zvířata hodnotíme. Například kočky jsou mnohem lepší lovci než psi.

Kočky a testy

Jedním z jednoduchých vysvětlení, proč mají i vědci někdy tendenci považovat psy za chytřejší než kočky, může být to, že jsou mnohem častěji zkoumáni. Ve skutečnosti jsou totiž kočky studovány jen zřídka, obecně proto, že při testování obvykle nespolupracují. Důvodem nespolupráce ale může být to, že mnoho lidí se snaží použít na kočky testy vytvořené původně pro psy.

Zdroj: washingtonpost.com, pbs.org, frontiersin.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu