Rekonstrukce venkovského stavení. Moderna, která zapadá do krajiny.

V současné době se již nestaví moderní domy na venkově tak, aby všichni okolo již zdálky viděli, že si to můžete finančně dovolit. Dnes, naštěstí, trendy velí, aby stavení co nejvíce zapadlo do rázu krajiny a stylu okolních venkovských domů. Jak lze takovou rekonstrukci provést?

Dvojí efekt

Moderní dům, který perfektně zapadne do krajiny, to je to, o co běží. Pokud máte rádi světlý interiér v jednopodlažní budově, jak bývá na vesnici zvykem, je námi navrhované řešení přesně pro vás. Určitě si na pomoc vyberte architekta nebo architektonické studio, kde, pokud nemají ještě zkušenosti s podobným typem zakázek, budou ochotni nejprve prostudovat specifika architektury v místě, kde se rekonstruovaný objekt nachází. Ačkoli je Česko malá země, vesnická architektura se tu značně liší. Na teplých a slunných místech převažují právě nízké a rozložité stavby, obvykle orientované okolo dvora.

Zápraží

Tradiční zápraží je dobré zachovat. Jednak jde o věc praktickou a za druhé pěkně zapadá na pohled. za deště či přílišného horka je pak vstup do domu příjemnější.

Dekorace

Jemné dekorace zvenku pohled nijak nenaruší. Nad zápraží můžete umístit třeba prosvětlující tašky. Ty se dříve používaly v lidové architektuře na osvětlení půd a vysokých krovů, takže své opodstatnění zde určitě mají. Inspiraci můžete vložit také do způsobu pojetí laťkové části oplocení, zejména při pohledu z ulice. Modní je například prořezávaný dřevěný dekor.

Tradiční interiér v současnosti

Též při vnitřním řešení stavení se můžete směle přidržet venkovské architektury. Hlavní místností pak zůstane kuchyně, pokud možno doplněná o velké okno. Tak jako dříve, se i dnes hlavní život rodiny bude odehrávat právě v kuchyni, kterou zařídíte i jako část původního obývacího pokoje, respektive světnice. Další pokoje ponechejte klidně v původním rozvržení, jen je potřeba je přizpůsobit jejich současnému účelu – dětský pokoj, pracovna a další. Přechod ven, do dvora, si sám říká o velká francouzská oka a dveře, na dvorku je dobré zbudovat malou část jako terasu. Rovné betonové, dlaždicemi vyzdobené místo k posezení může být od okolí odstíněno balustrádou nebo stavbou, která skrývá technické zázemí. Někdo volí možnost francouzských oken i do dalších pokojů, pak se můžete z každé místnosti snadno dostat na dvorek, respektive terasu, což je hlavně v létě maximálně příjemné. Navíc vzniká z celého domu jeden otevřený a rozlehlý prostor.

Hra se stropem

Strop můžete posunout až ke krovům nebo zanechat řešení s půdou. Pokud necháte strop volný, uděláte radost především dětem, protože do místnosti se tak vejde spací nebo „hrací“ patro.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu