Aby vám řezané květiny vydržely co nejdéle, nestačí je jen vložit do vázy s vodou. Važte si květin, které k vám putovaly z velkých dálek a radujte se z jejich krásy třeba i 14 dní. Jak prodloužit životnost řezaných květin?
Není květina jako květina
Důležité je si uvědomit, že rozhodující je, o jaký druh květin se jedná i o to, z jakého materiálu je váza vyrobena. Svou roli hraje i teplota vody a vhodné zaříznutí stonků květin. Pro narcisky totiž budou vhodné trochu jiné podmínky než pro růže či pivoňky.
Čistota vázy a materiál
Myslete na to, aby byla váza, kterou použijete, opravdu čistá. Toho můžete docílit buď tím, že vázu omyjete v myčce na nádobí, popřípadě ji řádně vymyjete a vydezinfikujete. Vhodnější je použití váz skleněných, které se lépe čistí, než keramických, vyhněte se používání kovových váz.
Úprava stonku a teplota vody
Zapomínat byste neměli ani na úpravu stonků. Ty je nutné seříznout ostrým nožem, než květiny umístíte do vody. Pokud byste nechali oříznuté stonky bez vody, znovu se zatáhnou a jen horko těžko budou přijímat vodu. Co se týká teploty vody, růžím svědčí voda vlažná, cibulovinám (narcisky, tulipány, irisy, frézie či lilie) spíše studená. Pro osvěžení květin se doporučuje přidat i pár kostek ledu do vázy.
Nepřehlédněte: Pusťte si léto do interiéru. Letní doplňky propůjčí interiéru šmrnc a podpoří dobrou náladu.
Trvanlivé a méně odolné květy
Pravdou je, že některé květiny jsou po uříznutí lépe odolné než jiné. Například lilie, karafiáty, orchideje, chryzantémy či gerbery vydrží opravdu dlouho. Luční květiny, růže či pivoňky vám však tak dlouho radost dělat nebudou, i když se o ně budete svědomitě starat.
Kouzelné sáčky
Zanevřít byste však neměli ani na malé sáčky, které dostanete v květinářství. Takový sáček květiny vyživuje, drží vodu v čistotě a upravuje její pH, zabraňuje také tvorbě bakterií ve vodě. Díky tomu ji nemusíte tak často měnit, stačí jednou za 3-5 dní.