S přicházejícím létem se stále více z vás ptá: Jak zvládnout úmorná vedra?

Dnes si dovolíme začít hádankou: V létě chladí, v zimě topí, co je to? No přece klimatizace. Klimatizace je užitečný pomocník v každé domácnosti. V létě vám pomůže přežít s grácií úmorná vedra, a v zimě díky ní ušetříte až 70% nákladů na vytápění.

Na trhu je velké množství klimatizací, ale jak se v nich vyznat?

Klimatizace se stávají dostupnými pro stále více lidí, a to díky výhodným pořizovacím nákladům, jejich celoročnímu využití (jak pro letní, tak zimní dny) a v neposlední řadě pro jejich nadčasový design.

Skládají se ze dvou jednotek, vnitřní a venkovní jednotky (zde jsou nainstalovány veškeré komponenty, které generují šum). Jak už názvy napovídají, vnitřní jednotky jsou umístěny uvnitř místnosti a externí poté venku (ať už na balkoně či u domu). Vybírat můžete z mnoha vnitřních klimatizačních jednotek, a to především:

  • Mezistropních klimatizací, tzn. kanálové – tyto klimatizace jsou skryty uvnitř zavěšeného stropu a v interiéru vidíte pouze vstupní a výstupní mřížky.
  • Kazetových klimatizací – toto řešení je určeno pro místnosti se zavěšeným stropem. Nezasahují prakticky vůbec do interiérového designu, protože vnitřní jednotka je vnořena do stropních dlaždic.
  • Stropních, stojících na podlaze, parapetních či konvertibilních (nebo také univerzálních) – tyto konstrukce umožňují instalaci na podlahu či strop nebo místo klasického radiátoru.
  • Nástěnných klimatizace – tyto klimatizace jsou nejoblíbenějším, a také nejlevnějším řešením. Tyto klimatizační jednotky jsou malé, a tak mají ideální využití v domácích interiérech.

Splitovou nebo Multisplitovou klimatizaci?

V první řadě je potřeba si tyto pojmy vysvětlit. Splitové klimatizace se skládají z jedné vnitřní a jedné venkovní jednotky. V případě, že potřebujete více vnitřních klimatizačních jednotek, doporučujeme Multisplitové klimatizace (tzv. dělené klimatizace), kdy na jednu venkovní jednotku je možné napojit až 5 vnitřních jednotek.

foto: BENEFIT TERM s.r.o.

Na jakém principu funguje topení klimatizací?

Klimatizace fungují na principu tepelného čerpadla, díky tomu patří mezi jedno z nejúčinnějších a nejekologičtějších forme vytápění vůbec. Velkou výhodou je šetření nákladů na vytápění, a to až o 70%. To je možné díky několika faktorům, a to:

  • téměř okamžitě začnou topit,
  • jsou nenáročné na údržbu,
  • nízké pořizovací náklady (brzká návratnost),
  • až 3 násobný výkon při stejném příkonu jako u klasických radiátorů,
  • velká úspora elektrické energie (získáte distribuční tarif D56d, který funguje na principu 22 hodin levného proudu a 2 hodiny v klasické sazbě). Díky tarifu D56d nešetříte jen na vytápění, ale také při každodenních činnostech, jako jsou praní, vaření, atd.

Věříme, že jsme vám v dnešním článku dokázali zodpovědět základní otázky ohledně výběru klimatizací. Pokud vás zajímají bližší informace, můžete si přečíst článek o tom, jak vybrat klimatizaci do bytu. Nebo se rovnou spojit s odborníky na prodej, servis a montáž klimatizací, Bterm.cz.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu