Škůdci v domácnosti – vyžeňte je vůní

To co nám vonní nemusí vonět každému – a to především malým otravným nezvaným hostům, kteří občas zavítají do naší domácnosti. Zvláště teď na jaře se u nás doma mohou objevit drobní živočichové – škůdci, o které my ale za žádnou cenu nestojíme. Jak proti nim bojovat?

Nekonečný boj s mravenci

Malá mravenčí armáda se u vás objeví, ani nevíte jak. Jejich cestičky vedou do vašich spíží a kuchyní. Každého asi jako první napadne koupit sprej na hubení mravenců a vystříkat je. Tím ovšem zabijete jen ty jedince, kteří se u vás aktuálně nachází. Ovšem mravenci jsou neúnavní a velice rádi se vracejí. Proto proti nim vytáhněte jiné zbraně. A nejlépe ty přírodní. Mravence spolehlivě odežene vůně obyčejného octu.

Zkuste vypátrat, kudy se k vám tito škůdci dostávají a jejich cestičku jim omyjte octovou vodou. Pokud se vám podařilo objevit skulinku, kterou k vám pronikají, zasypte ji kypřícím práškem. Nevoní jim ani některé bylinky – máta nebo bazalka. A tak si je na truc zasaďte – příští návštěvu u vás si pak velmi rychle rozmyslí.

Zatočte s moli!

Drobným motýlkům chutná jak v naší skříni, tak i ve spíži. A, že jim chutná moc se přesvědčíte, když vytáhnete svou oblíbenou halenku plnou dírek. Zastavte jejich řádění a vsaďte na vůně. Tito škůdci nesnášejí vůní chmele a levandule. Pomoci může i nasypaný prací prášek v pytlíku zavěšený ve skříni nebo obyčejné tuhé mýdlo umístěné mezi věcmi. Vy budete mít prádlo krásně voňavé a molům nebude chutnat.

Co se týče molů, kteří vám vyjídají zásoby ve spižírně, dbejte na to, aby všechno jídlo bylo v dobře uzavíratelných nádobách – tím jim dostatečně zkřížíte cestu. Moli také nemají rádi vůni skořice a tak vysypte do malých nádobek mletou skořici a umístěte ji do spíže.

Noční můra alergiků – roztoči

Pokud jste alergici, jistě vás přítomnost těchto malých záškodníků pěkně obtěžuje a způsobuje vám značné potíže. Vytáhněte do boje i proti nim. Proti roztočům je nejdůležitější pravidelný úklid, a pokud to jde, využijte při úklidu páru – ta je nadobro zlikviduje. Ale ani oni nemají rádi vůně. Vadí jim vůně cedrového dřeva. A pokud nevíte, kde ho sehnat – nebojte se. Dají se zakoupit speciální kolečka s háčky, které jednoduše pověsíte do své skříně.

Zbavte se nevítaných návštěvníků jednou pro vždy – vsaďte na osvědčené triky.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu