Skvrny od make-upu: Kdy se k jejich odstranění hodí saponát na nádobí a kdy odličovač?

Líčíte se a najednou na vašem oblíbeném bílém tričku přistane kapka podkladové báze. Nebo si během ranní cesty do práce nanášíte řasenku a omylem vám štěteček spadne na světlé kalhoty. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se make-up z obličeje snadno odlíčí micelární vodou, ale jeho odstranění z oblečení se zdá nemožné?

Co se vyplatí vědět pro začátek?

Stejné vlastnosti, díky kterým naše líčidla oceňujeme, například vysoká pigmentace a dlouhotrvající výdrž, způsobují, že se skvrny od nich z oblečení mnohem hůře dostávají.

Stejně jako u každé jiné skvrny platí, že čím dříve se podaří skvrnu od make-upu ošetřit, tím větší je šance na její odstranění. Pozor ale na to, abyste skvrnu nezačali hrubě třít. Tím ji pouze zatlačíte hlouběji do vláken látky a ztížíte její odstranění.

Jak odstranit skvrny z pratelného oblečení?

I při nejpečlivějším nanášení make-upu může na vašem oblíbeném tričku vzniknout skvrna. Nepropadejte panice. Skvrnu můžete odstranit pomocí několika jednoduchých kroků.

K odstranění tekutého make-upu z látky použijte příborový nůž nebo jiný předmět s hranou. V případě suchých pudrů, bronzerů a tvářenek použijte k odstranění pudru z látky lepicí váleček na textil, který používáte na odstranění chlupů a jiných nečistot z oblečení.

Před praním použijte prostředek na odstraňování skvrn, zejména na tekuté podkladové báze a skvrny od korektoru. Odstraňovač skvrn zapracujte do skvrny prstem nebo kartáčkem s měkkými štětinami.

V případě, že nemáte odstraňovač skvrn, můžete, zejména u skvrn od tekutého make-upu, sáhnout po saponátu na nádobí. Stačí skvrnu lehce pokapat a nechat chvilku působit. Tento krok pomůže uvolnit oleje ze skvrny před vlastním praním v pračce.

Nechte přípravek působit alespoň 15 minut, poté skvrnu lehce přečistěte kartáčem s měkkými štětinami a opláchněte v teplé vodě. Následně potřísněný oděv vyperte v nejteplejší vodě vhodné pro danou tkaninu. Před případným sušením v sušičce zkontrolujte, zda na oděvu nezůstala skvrna.

Make-up a pudr.
zdroj: freepik.com

Jak odstranit skvrny z koberců a čalounění?

I když se vám při líčení podaří udržet oblečení bez poskvrny, může se stát, že se skvrna objeví jinde. K odstranění skvrn od make-upu na koberci a čalounění můžete použít podobnou metodu jako v případě skvrn od make-upu na oblečení.

Odstraňte co nejvíce zbytků make-upu pomocí tupého nože. Make-up netřete, protože tím pouze zatlačíte skvrnu hlouběji do vláken koberce nebo čalounění.

Použijte přípravek na čištění koberců nebo smíchejte jednu polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí se dvěma šálky studené vody. Do roztoku namočte čistý bílý hadřík, lehce vyždímejte a postupujte od vnějšího okraje skvrny směrem ke středu. Skvrnu roztírejte, dokud se barva z koberce nepřenese na hadřík.

Následně namočte do vlažné vody houbičku a s její pomocí odstraňte z koberce veškeré stopy čisticího roztoku. Na závěr místo „vysajte“ čistým suchým hadříkem a nechte uschnout na vzduchu. Po zaschnutí místo vyluxujte, aby se zvedla vlákna.

Další užitečné tipy na skvrny od make-upu

Pokud vlastníte bezolejový odličovač očí, můžete na potřísněný předmět nanést malé množství tohoto přípravku. Nejlépe to funguje na voděodolné produkty, jako je řasenka. Tekutý odličovač nanášejte jemně pomocí vatového tamponu. Jestliže máte odličovací ubrousky bez obsahu oleje, můžete použít i je.

Zdroj: makeup.com, cleanmyspace.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu