Starý zubní kartáček: Jedna z nejužitečnějších věcí při úklidu koupelny, kuchyně i auta

Zubní kartáčky tvoří základ naší péče o zuby, většina z nás je používá alespoň dvakrát denně a také všichni víme, že nevydrží věčně. Až ale přijde opět čas starý zubní kartáček vyřadit, nevyhazujte ho. Existuje spousta dalších věcí, které s ním můžete dělat. Starý zubní kartáček se totiž skvěle hodí na drobné úklidové práce, jeho malá hlavička snadno proklouzne i do velmi úzkých prostor. Co vše tedy lze s jeho pomocí snadno vyčistit?

Klávesnice i dětská stavebnice

Hodiny práce na počítači se časem na vaší klávesnici projeví v podobě mastnoty a dalších nečistot. Poměrně jednoduše se jich můžete zbavit za pomoci starého zubního kartáčku a roztoku alkoholu a vody. Pokud máte děti, které si rády hrají s různými stavebnicemi, starý zubní kartáček vám pomůže odstranit z nich všechny nečistoty, které na nich postupem doby ulpěly.

Hřebeny, kartáče i fén

Starý zubní kartáček je skvělým nástrojem pro odstranění nečistot z vašeho hřebenu či kartáče na vlasy. Snadno se s ním dostanete do všech zákoutí. Podobně ho můžete použít také k vyčištění pomůcek, kterými vyčesáváte srst vašeho domácího mazlíčka. V neposlední řadě můžete pomocí starého kartáčku vyčistit též filtr na zadní straně fénu, ve kterém se snadno zachybuje směs prachu a vlasů.

Sprchová hlavice

Nejen pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, svádíte často neúprosný boj s vodním kamenem a usazeninami na sprchové hlavici, které blokují průtok vody. Jednoduchý způsob, jak je odstranit, představuje sprchovou hlavici ponořit do nádoby s octem a nechat chvíli odstát. Následně pomocí starého zubního kartáčku všechny nečistoty a usazeniny snadno vyčistíte.

Čištění vodovodní baterie starým zubním kartáčkem.
zdroj: pixabay.com

Kuchyňský dřez, baterie i myčka

Zubní kartáček je velmi užitečný také při úklidu kuchyně, například při čistění odtoku ve dřezu, kuchyňské baterie či spár mezi dlaždičkami. Stejným způsobem ho můžete využít také při úklidu různých zákoutí koupelny a toalety. Starý zubní kartáček se hodí i v případě, že máte doma myčku nádobí s vyjímatelnými filtry či síty. Ty je nutné udržovat v čistotě a právě za pomoci kartáčku z nich mastnotu a další nečistoty snadno odstraníte.

Kuchyňské pomůcky a náčiní

Zubní kartáček je též skvělým pomocníkem při čištění drobného kuchyňského nářadí. Využijte ho ke snazšímu čištění struhadla, lisu na česnek, sítka nebo jakékoli jiné věci s malými otvory.

Šperky i boty

Starý zubní kartáček je též ideálním nástrojem na čistění šperků. Do šálku teplé vody přidejte kapku jemného mýdla, namočte do roztoku kartáček a vydrhněte jím své náušnice, prsteny, řetízky i náramky. Podobným způsobem můžete roztok vody a mýdla, nebo v případě bílých tenisek vody a jedlé sody či octa, využít k vyčištění vaší obuvi.

Okenní kolejničky

Hadřík vám pomůže setřít většinu nečistot a prachu z okenních kolejniček, ale nemusí se mu podařit zachytit vše. Použijte zubní kartáček, abyste se dostali i k nečistotám, které zůstaly v rozích.

Těsnění pračky

U praček s předním plněním je jedním z největších problémů při jejich údržbě čištění gumového těsnění dvířek. Pomocí zubního kartáčku vydrhnete veškeré nečistoty, které se v něm i v jeho okolí mohou ukrývat.

Interiér auta

Využít starý zubní kartáček můžete nejen v domácnosti, ale také ve vašem automobilu. Zkuste s ním vyčistit nejrůznější povrchy v interiéru, snadno se s ním dostanete i do těžko přístupných štěrbin.

Malý trik na závěr

Nemůžete se starým zubním kartáčkem dostat do úzkého rohu, neboť vám v tom brání jeho tvrdá rukojeť? Není nic jednoduššího, než si ji upravit do tvaru, který zrovna potřebujete. Plastový krček zubního kartáčku lze totiž pomocí tepla ohnout. Stačí přivést v hrnci vodu k varu a starý zubní kartáček do ní ponořit. Po několika málo minutách kartáček vyjměte a pomocí kleští ohněte hlavici kartáčku do úhlu, který k čištění potřebujete. Jakmile kartáček vychladne a ztuhne, bude připraven k použití.

Zdroj: bhg.com.au, familyhandyman.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu