Stavíte plot? Praktické tipy, které vám přijdou při stavbě vhod

Plot v současnosti najdeme téměř kolem každého rodinného domu. Proto není divu, pokud jste se rozhodli, že si sami jeden takový postavíte. Jde o skvělý způsob, jak zabránit útěku svých čtyřnohých mazlíčků, ale také o způsob, jak se skrýt před zraky okolí.

Jak na výběr vhodného plotu?

Vhodné oplocení by se mělo řídit zejména tím, v jakém stylu je náš dům postaven. Ne ke každému domu bude ladit plot dřevěný, jinde zase uděláte chybu s betonovým. V případě, že stavíte na venkově, můžete ocenit například plaňkový plot, ve městě, kde bude stavba jistě modernější, oceníte kovový plot. Výběru plotu vždy věnujte dostatek času. Jde o něco, co vás bude reprezentovat několik let.

Dalším kritériem pro výběr vhodného typu oplocení jsou například klimatické podmínky, neméně důležité jsou i naše finanční možnosti. Dalším důležitým faktorem je to, zda plot budeme dělat svépomocí (levnější, ale náročnější), nebo zda si najmeme firmu (dražší, ale ušetříme si spoustu starostí).

Vhodnými materiály pro stavbu plotu jsou: plast, dřevo, kov, drát, kámen, dřevoplast a živý plot.

autor: Randy Fath on Unsplash

Budete potřebovat povolení?

Díky tomu, že je plot poměrně malou stavbou, nemusíte většinou shánět stavební povolení. To však neznamená, že se obejdete zcela bez úřadů. O stavbě oplocení byste měli informovat stavební nebo obecní úřad. O stavbě také informujte svoje sousedy. Sice to není nutnost ze zákona, ale včasným upozorněním předejdete nepříjemnostem v budoucnu.

Kdy je stavební povolení nutností:

  • když je plot vyšší než dva metry
  • když se pozemek nachází v ochranném pásmu nebo památkové zóně
  • když se pozemek nachází v nezastavěném území
  • když jsou ke stavbě nutné terénní úpravy nebo zemní práce

Jak připravit pozemek na stavbu plotu

Jako první si projděte pozemek všude tam, kde budete chtít plot umístit. Tuto linii si důkladně ohraničte. Dávejte si pozor na to, abyste nezasáhli na pozemek souseda – pomoci vám s tím může geodet. Ten provede přesné zaměření, které vás vyjde na pár tisíc korun – což je levnější, než po pár měsících stavět nový plot kvůli tomu, že jste stavěli na sousedově. Poté si promyslete, kde budou umístěné sloupy ploty. Jsou v místě budoucího oplocení nějaké kameny, nerovnosti, kořeny stromů a další překážky? Pak musíte tyto potíže odstranit.

Čtěte také: Jak položit travní koberec

Jako první je třeba upevnit sloupky

Plotové sloupky se velmi snadno stavějí za pomoci vrtáku – rýčem se vyryje půda, následně se použije vrták. K ukotvení sloupů je třeba použít kotvicí patky. Pokud použijete zatloukací patky, budete je muset zalít betonem. Jak jsme ale zmínili již zprvu, každý pozemek snese jiný typ plotu, proto se i jeho usazení může lišit od ostatních. Tento způsob stavby se využívá zejména tam, kde plot není nijak zvlášť zatěžován, typicky jde o pletivové a drátěné oplocení. U pevného plotu je třeba sloupky zasadit do pevného základu – tudíž pod beton.

Nezapomeňte ani na branku

Každý plot by měl mít také svoji bránu či branku, díky které se dostanete na pozemek. Pokud má branka sloužit ke vstupu na zahrádku v zahradní osadě, bude vám stačit nějaká jednoduchá. Pokud má ale brána sloužit k vjezdu s automobilem, je čas promyslet si, zda nebude třeba pořídit dvojitou bránu.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu