Tipy, jak správně vyčistit vaše brýle

Mnoho lidí v dnešní době nosí brýle. Jejich nabídka je velmi široká, a každý tak může najít takové, které mu po všech stránkách vyhovují. Některé ženy mají brýlí dokonce několik a používají je jako jeden z módních doplňků. I na těch nejmodernějších brýlích ale během nošení ulpívají nejrůznější nečistoty a mastnota. Kromě toho, že znečištěné brýle zhoršují kvalitu vidění, mohou způsobovat i únavu očí a bolesti hlavy. Na brýlích, které nebyly delší dobu čištěny, se navíc častěji množí bakterie. Ty mohou představovat problém pro citlivou oblast očí a nosu.

Jak často brýle čistit a která místa jsou nejznečištěnější?

Optometristé většinou doporučují každodenní čistění brýlí. Vliv na to, jak moc jsou brýle náchylné k znečištění, má nejen osobní hygiena jejich nositele, ale také jeho povolání či prostředí, ve kterém žije. Nečistoty na brýlích z odborného hlediska zkoumají i nejrůznější studie. Ty dokládají, že se na nich mohou množit i velmi nebezpečné bakterie, včetně bakterií způsobujících stafylokokové infekce. Pokud jde o oblasti brýlí, které bývají nejrůznějšími bakteriemi nejvíce kontaminované, jsou jimi nosní polštářky a místa, na kterých brýle přiléhají k uším.

Jak čistit čočky brýlí?

Čočky brýlí jsou klíčem k tomu, abyste viděli svět ostře a jasně. Jejich čistění, pokud ho provádíte pravidelně, přitom nezabere víc než několik desítek sekund. Existují rozmanité speciální hadříky, které si k čistění brýlí můžete zakoupit, vhodná je ale i jakákoli utěrka z mikrovlákna, která zaručí, že sklo nepoškrábete. Nejlepší je brýle čistit pomocí speciálních čisticích roztoků, ale v případě nouze lze použít i saponát na nádobí.

Vhodné je si před vlastním čištěním brýlí umýt ruce, abyste na ně nepřenášeli bakterie z rukou. Poté brýle opláchněte teplou vodou, abyste je zbavili prachu nebo jiných nečistot, které by mohly čočky poškrábat. Následně lehce otřete brýle hadříkem z mikrovlákna. Dalším krokem je vyčištění brýlí z obou stran čisticím roztokem. Pokud používáte saponát na nádobí, naneste jednu kapku na obě strany čoček a jemně ji rozetřete. Po umytí saponátem, brýle poté opláchněte a osušte.

Jak čistit obroučky brýlí?

Obroučky mají spoustu drobných částí, jako jsou šroubky, pružiny a panty, které se mohou ušpinit potem či make-upem. Překvapivě mnoho lidí ale čistění obrouček poněkud zanedbává a soustředí se pouze na čočky. Čištění obrouček je ale neméně důležité, obroučky se neustále dotýkají vaší pokožky. Pokud jejich čištění zanedbáváte, mohou být důsledkem rozmanité dermatologické problémy. Na čištění obroučků lze opět použít speciální čisticí sprej či saponát na nádobí. K čistění nosních polštářků a náušníků brýlí je vhodné použít tamponek namočený v alkoholu.

Pozor na papírové kapesníky či sliny

Existuje několik častých chyb, kterých se lidé při čištění brýlí mimovolně dopouštějí a kterými brýle postupně poškozují. Jednou z nejčastějších chyb je čistění brýlí papírovými utěrkami, kapesníky či oblečením, které máte právě na sobě. Především papírové utěrky a kapesníky jsou ale příliš hrubé a jejich časté používání může vést ke vzniku drobných škrábanců na povrchu čoček. Časem pak čočky ztrácejí svou průhlednost.

Dobrým nápadem není ani navlhčení brýlí pomocí vlastních slin. Důvodem je to, že si tím v podstatě pokrýváte čočku nejrůznějšími zárodky z úst. Z praktického hlediska mohou sliny také zhoršit viditelné šmouhy. K čištění se nehodí ani prostředky určené na okna.

Zdroj: washingtoneyedoctors.com, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu