Tipy, které pomohou vašim pokojovým rostlinám přežít dobu, když jste dovolené

Patříte mezi nadšené pěstitele nejrůznějších pokojových rostlin a už teď máte obavu, v jakém stavu je najdete, až se vrátíte domů z vaší letní dovolené? V případě, že se chystáte pryč na delší dobu, se samozřejmě vyplatí požádat o pomoc někoho z příbuzných či sousedku. Pokud ale jedete pryč pouze na několik málo dní, existuje několik účinných strategií, kterým rostlinám můžete dobu bez vaší přítomnosti ulehčit.

Seskupte více rostlin na jedno místo

Možná to automaticky děláte v případě, kdy vám květiny zalévá někdo jiný, abyste mu ušetřili práci. Bylo ale dokázáno, že seskupení více rostlin dohromady vytvoří vlastní mikroklima, ve kterém se přirozeně udrží více vláhy. Stačí rostliny přemístit na stůl, kuchyňský pult či větší z nich společně na zem a rostliny vydrží bez vody déle.

zdroj: freepik.com

Pořiďte si zavlažovací baňky nebo upravte plastovou láhev

Do rostlin, které vyžadují pravidelnou a bohatou zálivku, si můžete pořídit speciální zavlažovací baňky či koule. Z nádoby se automaticky pomalu uvolňuje voda, a vy tak nemusíte mít obavu, že rostlina uschne. Existují i nádoby, které slibují pravidelnou zálivku po dobu deseti dní. Zavlažovací baňky jsou nabízeny v mnoha rozmanitých stylech, a jsou tak i zajímavou dekorací.

Druhou možnost, vhodnou především pro větší květináče či truhlíky, představuje úprava plastové láhve. Do víčka udělejte pomocí ostrého předmětu několik otvorů, lahev naplňte vodou, zavřete a umístěte co nejhlouběji do květináče dnem vzhůru. Voda bude takto pomalu vytékat a vaše rostliny budou mít pravidelnou závlahu.

Nenechávejte rostliny na slunci

Tato rada se vztahuje nejen na rostliny, které jsou umístěny na nábytku, kam dopadá po většinu dne slunce, ale především na ty, které máte umístěné přímo na parapetu. Přemístění rostlin o několik metrů dále od okna má obrovský vliv nejen na množství světla, které dostávají během dne, ale i na množství vody, které se udržují v půdě. Vyplatí se také spustit žaluzie či mírně zatáhnout závěsy.

zdroj: freepik.com

Lístečkový systém

Pokud péči o rostliny svěříte někomu z blízkých či známých, vyplatí se dát k zalévání určité informace, které jim péči ulehčí. Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, že rostliny, které nevyžadují tak častou zálivku nebudou po našem návratu ve špatném stavu kvůli přelévání, jsou barevné lístečky. Ty lze jednoduše nalepit třeba na květináče. Pokud například na květináči bude jen modrý lísteček, znamená to zalévání pouze v pondělí, pokud tam bude i žlutý, znamená to kromě pondělí i čtvrtek. Jednoduché, ale účinné.

Zdroj: housebeautiful.com, travelandleisure.

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu