Tipy na bezpečný, a přitom plný legrace. Oslava příchodu nového roku musí být v první řadě bezpečná, teprve potom zábavná

Oslavy nového roku se přiblížily a je mnoho způsobů, jek jej přivítat. Ať už se rozhodnete slavit doma nebo si chcete vyrazit na party, nezapomeňte, že oslavy nejsou jen o zábavě, ale že mohou být pěkně nebezpečné. Množství alkoholu, lidí, ohňostrojů či domácí pyrotechniky s sebou nese různá nebezpečí a možností, jak se velmi vážně poranit. Proto vám rádi doporučíme, jak se nebezpečím vyhnout, a kromě zábavy a veselí zůstat také v bezpečí.

Domácí oslavy

Na Silvestra nemusíte opouštět svůj dům, abyste se dobře pobavili. Pokud budete mít hosty, může být domácí oslava opravdu ve velkém stylu. I zde ovšem čekají záludné a nebezpečné situace, na které vás upozorníme, aby se nikomu nic nestalo. Nejčastějším problémem je alkohol a chování pod jeho vlivem. Jako dobrý hostitel v první řadě zajistěte, aby se nikdo nedostal za volant automobilu. Řízení pod vlivem a rozvážení hostů může být velmi nebezpečné pro řidiče, ale hlavně pro ostatní.

Vyberte řidiče

Jestliže víte, že vaši hosté při přepravě nebudou chtít použít taxi ani MHD, je bohužel nezbytné, aby jeden řidič zůstal střízlivý. Existuje šampaňské zcela bez alkoholu, stejně tak vaječný koňak lze připravit doma a pouze s rumovou trestí, zkrátka možnosti tu jsou.

Naplánujte aktivity

Zejména pokud se oslav budou účastnit i děti, mějte připravený seznam her a zábavných aktivit, aby party probíhala hladce a vesele. Hraní her překvapivě bývá největší zábavou pro dospělé, protože hrám obvykle nevěnují. Hosté na vaší party by měli být z okruhu vašich blízkých přátel, které znáte a víte, co od nich můžete očekávat. Známí známých a další osoby, které jste třeba nikdy neviděli, mohou způsobit nepěkné nečekané situace, zvláště budou-li opilí.

Spousta jídla

Připravte na oslavu hodně chlebíčků, jednohubek, zákusků, chipsů a dalšího občerstvení. Věřte, že hlavně pokud se bude popíjet alkohol ve velkém, zásoby jídla budou rychle mizet. Pro dospělé i děti je rozmanitá nabídka jídel a nealkoholických nápojů zásadní, každý si rád pochutná na něčem z velké nabídky, spíš než když budete mít pouze jeden druh chlebíčků a jeden druh džusu.

Ohňostroje a jiné třaskaviny

O nebezpečích souvisejících s používáním zábavné pyrotechniky ví asi každý. Koupit se dají rachejte, které odpálíte bez nebezpečí, že vám utrhnou ruce, ale mějte na paměti, že spadlé oharky mohou způsobit požár, případně někoho popálit. Jisté je, že děti a domácí mazlíčky byste měli držet od ohňostrojů co nejdál. Půjdete-li ven, nebezpečí popálení je mnohem větší, protože nikdy nevíte, koho a kde napadne rachejtli odpálit.

Zloději nikdy nespí

Toto nebezpečí vás možná ani nenapadne, ale právě Silvestrovská noc je pro zloděje pravý ráj. Když budete ve městě, možná jen stěží ohlídáte telefon, peněženku, osobní doklady či klíče. Umístěte je nejlépe někde blízko u těla, například v náprsních a jiných vnitřních kapsách. Jestliže slavíte doma, dejte pozor na to, aby všechna auta hostů před domem byla zamčená. Také zajistěte možné vstupy sklepem, garáží a jinými nehlídanými dveřmi či okny.

Doporučení jsou jasná. Nejprve bezpečí, potom zábava! Hodně štěstí do nového roku!

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu