Toužíte mít na zahradě co nejvíce ptáků? Přilákejte je pomocí ptačích lázní!

Rádi byste na svou zahrádku přilákali více ptáků a zároveň pro ně udělali něco prospěšného? Kromě klasického krmítka, jim na zahrádce udělejte i ptačí lázně. Nejen v létě totiž mnoha ptákům žijícím ve městech a jejich okolí chybí více než krmivo voda. Kosi, vrabci, sýkorky či drozdi lázně ocení nejen jako pítko, ale také jako místo, kde si mohou bezpečně smočit peří, což je pro ně velmi důležité. Podzim je též dobou migrace řady ptačích druhů a ptačí lázně jsou též skvělým způsobem, jak jim dalekou cestu zpříjemnit. Na co byste v případě vytváření ptačích lázní neměli zapomenout?

Jak vybrat správné místo?

Ptáci mají rádi úkryt, který jim dává pocit ochrany a bezpečí. Pokud umístíte ptačí lázeň v blízkosti keřů, stromů nebo jiného krytu, je větší šance, že ji budou používat. Kromě toho je lepší ptačí lázeň umístit mimo dosah přímých slunečních paprsků. Stinné místo pomůže snížit rychlost odpařování vody v letních měsících. Kromě toho, když je voda chladnější, omezíte i možný vznik řas a kladení vajíček hmyzu. Lázně lze umístit na stojací nohy či je možné je zavěsit. Pokud zvolíte možnost zavěšení, dejte přednost větvím či speciálnímu bidlu, které umožní umístit ptačí lázně dále od kmenu, po kterém by mohla vylézt například kočka.

Jak velké by ptačí lázně měly být?

Možná v obchodě narazíte na malou ptačí vaničku, která bude velmi roztomilá a dekorativní, to ale nemusí znamenat, že je pro ptáky nejvhodnější. Ptáci dávají přednost mělčím, ale větším miskám se širším okrajem. Kromě toho, že se ptáci v takových lázních cítí lépe, může se vám naskytnout i krásný pohled na několik koupajících se opeřenců najednou. Můžete také udělat dvoje nebo troje ptačí lázně na jednom místě, uvidíte, že se vaše zahrada stane pro ptáky oblíbeným místem.

zdroj: pixabay.com

Jak se o ptačí lázně starat?

Instalací ptačích lázní by vaše péče neměla končit. Důležité je totiž udržovat vodu v nich stále čistou a čerstvou. Učiňte výměnu vody v lázních minimálně součástí zalévání zahrady. V ideálním případě ji vyměňujte každý den. Jinak hrozí, že voda bude plná hmyzu, bakterií i nejrůznějších parazitů z ptačích per. Kromě výměny vody je nutné také pravidelné čištění vaničky samotné. Stačí jednoduše jednou týdně vyčistit její dno i stěny pomocí kartáčku.

Jak zajistit celoroční ptačí lázně?

Pokud chcete ptáky ve vašem okolí opravdu rozmazlovat, můžete jim v zimních měsících vodu v lázních ohřívat. Je možné zakoupit speciální ptačí lázně, jejich součástí je „topení“, které v případě potřeby zajistí, že voda v lázních bude mít určitou vámi zvolenou teplotu a v zimě též nezmrzne. Naopak v horkých letních dnech můžete do vody přidat kostku ledu, která vodu udrží déle chladnou.

zdroj: pixabay.com

Jak lázně zatraktivnit a učinit je pro ptáky viditelnější?

Není žádným tajemství, že ptáky přirozeně láká pohybující se voda. Pomoci vám v tomto směru mohou rozmanité solární fontánky nebo nejrůznější kapátka, které způsobí šplouchání vody, které ptáky přiláká.

Zdroj: morebirds.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu