Toužíte po krásných hortenziích? Víme, jak na to!

Hortenzie jsou se svými nádhernými velkými květy považovány za ozdobu každé zahrady, balkonu či terasy. Jejich úspěšné pěstování ale vyžaduje více než jen základní zahradnické dovednosti. Poznejte několik tajných triků, díky kterým vám vaše hortenzie bude závidět každý, kdo je spatří.

Vliv pH půdy na barvu hortenzií

Hodnota pH hraje důležitou roli při pěstování mnoha různých rostlin, ve spojitosti s hortenziemi má ale roli zcela zásadní, neboť přímo ovlivňuje barevný odstín květů. Kyselá půda s pH 6,0 a nižším způsobuje modré zbarvení květů, zatímco zásaditá půda s pH 7,0 a vyšším vytváří růžové hortenzie.

Barvu květů některých hortenzií tak můžete změnit úpravou pH půdy. Snížením kyselosti půdy změníte modré květy na růžové. Toho dosáhnete přidáním zahradního vápna do půdy. Chcete-li změnit růžové květy na modré, zvyšte kyselost půdy. To provedete přidáním síranu hlinitého.

S případnou úpravou začněte v počátečních fázích růstu rostlin, aby nedošlo k náhlému šoku. Změna barvy nenastane okamžitě, může chvíli trvat, než se rostlina úpravě pH přizpůsobí.

Správné načasování zálivky

Hortenzie potřebují stálou vlhkost po celé vegetační období. Nejvhodnější je zalévání rostlin ráno, neboť je tak připravíme na teplé odpoledne a snížíme pravděpodobnost výskytu plísňových chorob, které se mohou rozvinout, pokud listy zůstanou přes noc mokré.

Hortenzie by měly být zalévány důkladně třikrát týdně. Pokaždé zalévejte hloubkově, dokud nebude půda pocitově nasycená, ale ne přemokřená. Lehká zálivka každý den nestačí, protože voda se nedostane ke kořenovému systému, aby rostlinu zavlažila.

Chcete-li zjistit, zda je třeba hortenzii zalít, zapíchněte prst asi 4 cm do země. Pokud je na špičce prstu cítit sucho, je čas zalít.

Pozor na ostré slunce i přílišný stín

Hortenziím se dobře daří v polostínu, který jim poskytují vysoké listnaté stromy, zejména pokud na ně dopadá ranní slunce a částečný stín nastává v odpoledním horku.

Přílišné zastínění může způsobit menší počet květů. Hortenzie prospívají i na plném slunci, ale v horkých letních dnech pak potřebují dodatečnou zálivku.

Přínosy mulčování a další péče

Mulčování má zásadní význam pro udržení půdní vlhkosti, zmírnění teploty půdy a omezení plevelů. Organické mulče, jako je borové jehličí nebo drcené listí, také obohacují půdu tím, že do ní při svém rozkladu dodávají živiny.

Kromě toho můžete při pěstování hortenzií použít i další prostředky, jako je kávová sedlina, které jsou prospěšné pro svůj obsah dusíku, který podporuje zdravější růst listů a snižuje pH půdy.

Drcené vaječné skořápky s vysokým obsahem vápníku zase pomáhají zpevňovat buněčné stěny a zlepšují celkový zdravotní stav rostliny.

Důležitost prořezávání

Hortenzii stříhejte podle druhu a podle ročního období, kdy nasazuje poupata. Hortenzie velkolisté, dubolisté a řapíkaté, které zakládají květy už na podzim, prořezávejte brzy po skončení kvetení.

Naopak hortenzie stromečkovité a latnaté zakládají květy až na jaře, proto by se měly prořezávat koncem zimy před objevením nových výhonů.

Hortenzie s modrými květy.
zdroj: pixabay.com

Podpora kvetení pomocí hnojiv a dalších prostředků

Hnojení pomocí přípravků s vysokým obsahem fosforu podporuje kvetení hortenzií. Ideální jsou NPK hnojiva, tedy ta, které obsahují dusík, fosfor a draslík, kde je prostřední číslo nejvyšší, například 10-30-10. To znamená, že hnojivo obsahuje 10 % dusíku, 30 % fosforu a 10 % draslíku.

Hnojivo aplikujte brzy na jaře, kdy rostliny začínají prolamovat vegetační klid, a poté znovu v polovině léta, abyste podpořili nepřetržité kvetení.

Rovněž aplikace roztoku aspirinu rozpuštěného ve vodě může podpořit tvorbu květů a poskytnout určitou odolnost vůči chorobám, protože napodobuje účinky kyseliny salicylové, přirozeně se vyskytujícího rostlinného hormonu.

Okolní rostliny

Výběr okolních rostlin s podobnými nároky na světlo, půdu a vlhkost může překvapivým způsobem zlepšit celkový zdravotní stav hortenzií. Rostliny, jako jsou kapradiny, bohyška, čechrava či dlužicha, mohou nejen harmonicky sdílet zdroje, ale také vytvářet estetickou zahradní expozici.

Pěstování v květináčích

Hortenzie je možné pěstovat nejen na záhonu, ale také v květináči. Důležité je zvolit dostatečně velký květník, aby se do něj pohodlně vešel celý kořenový systém rostliny.

Vzhledem k tomu, že rostliny v květináčích obecně rychleji vysychají, dostatečná a pravidelná zálivka má rovněž zásadní vliv.

Vyhněte se terakotovým a keramickým květináčům, protože mohou přes zimu popraskat. Květináč zazimujte tak, že ho necháte venku, ale budete ho chránit před prudkým větrem a také ho izolovat vrstvami pytloviny nebo bublinkové fólie.

Hormony a biostimulanty

Pro úspěšné množení hortenzií se často používají stimulátory v podobě hormonů. Ty stimulují vývoj kořenů na řízcích a zvyšují pravděpodobnost úspěšného růstu nové rostliny.

Biostimulátory, jako jsou výtažky z mořských řas, užitečné bakterie nebo houby, zvyšují vitalitu rostlin, odolnost vůči stresu a stimulují tvorbu květů. Obvykle se aplikují buď jako půdní zálivka, nebo listový postřik, čímž zajišťují stálé uvolňování živin pro podporu trvalého zdraví rostlin.

Zdroj: finegardening.com, gardenersworld.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu