Třetí víčko u koček: Proč se vyplatí zbystřit, když ho vidíme?

Pokud máte doma kočku, pravděpodobně se někdy rádi díváte do jejích krásných očí. Všimli jste si ale, že vaše kočka má na každém oku více než jen dvě víčka? Kromě horního a dolního víčka totiž kočky mají ještě třetí víčko neboli mžurku, kterou běžně nevidíte. V některých případech může být viditelné neboli přetažené třetí víčko známkou nemoci nebo zranění.

Co je třetí víčko?

Kočky, stejně jako například ptáci, plazi a někteří další savci, mají třetí víčko, kterému se často říká mžurka. Jde o chrupavkou zpevněnou membránu, která se nachází ve vnitřním koutku oka. Při mrknutí třetí víčko, které obsahuje slznou žlázu, setře rohovku jako stěrač, zvlhčí ji a očistí.

Zatímco i ptáků a plazů si mžurky často všimneme, neboť tito živočichové umí třetí víčko ovládat, kočky a další savci to nedokáží. Mžurka je u nich obvykle zatažená a není vidět. V určitých situacích ale může třetí víčko vyčnívat a částečně zakrývat oční bulvu.

Důvody, proč je u koček mžurka viditelná

Jak jsme již uvedli výše, ve většině případů mžurka u vaší kočky není viditelná, pokud se tak stane, často to může být signál, že něco není v pořádku. Obecně platí, že pokud si všimnete, že třetí víčko vaší kočky „vyčnívá“ déle než několik hodin, měli byste kontaktovat svého veterináře.

Ospalost nebo uvolněný stav

Je normální, že se část třetího víčka ukáže, když je kočka velmi uvolněná nebo unavená. Můžete si všimnout, že třetí víčka jsou vidět, když vaše kočka spí nebo hned po probuzení. Třetí víčko by se mělo zatáhnout, jakmile je kočka vzhůru a bdělá.

Sedace nebo anestezie

Pokud byla vaší kočce při lékařském zákroku podána anestezie nebo sedativa, třetí víčko se objeví a částečně zakryje oko v důsledku extrémního fyzického uvolnění. Tento efekt může trvat několik hodin po probuzení, ale postupně by měl odeznít. To se považuje za normální a nepředstavuje to problém, den po zákroku už by ale mžurka být viditelná neměla.

Zánět spojivek

Spojivka je tenká, průhledná sliznice, která lemuje vnitřní stranu víček a pokrývá přední část oka. I u koček se může objevit zánět spojivek. Ten může být způsoben infekcí, alergií, poraněním nebo dráždivou látkou v oku.

Není neobvyklé, že zánět spojivek způsobuje zánět a vyklenutí třetího víčka. Kočky se zánětem spojivek se obvykle léčí pomocí očních kapek či mastí, které obsahují antibiotika.

Kočka s viditelnými třetími víčky.
zdroj: pixabay.com

Vředy na rohovce

Rohovka pokrývá přední část oka včetně duhovky a zornice. Rohovkový vřed je poranění rohovky, které způsobuje bolest a zánět v oku a může způsobit vyklenutí třetího víčka.

Vředy rohovky jsou obvykle způsobeny poraněním oka, například škrábnutím nebo píchnutím. Dráždivé nebo abrazivní látky mohou rovněž způsobit rohovkové vředy. Vřed na rohovce se může rychle stát velmi vážným a vyžaduje veterinární ošetření.

Uveitida

Uvea je střední část oční koule a obsahuje mnoho krevních cév. Zánět uvey se nazývá uveitida. Oko je při něm často velmi červené a někdy je bolestivé. Třetí oční víčko může, ale nemusí být postiženo.

Glaukom

Glaukom je oční onemocnění, které způsobuje hromadění tlaku v oku. Dochází k němu proto, že „tekutina“ v přední části oka není schopna správně odtékat. Nadměrný tlak způsobuje poškození zrakového nervu a může vést až ke slepotě. Glaukom může někdy doprovázet zánět třetího víčka.

Třešňové oko

Třetí víčko obsahuje žlázu, která může být zduřelá a vypadat jako kulatý výčnělek z vnitřního koutku oka. Tomuto jevu se říká třešňové oko. U většiny koček je poměrně vzácný, ale u barmských koček je běžný. Léčbou třešňového oka je chirurgický zákrok.

Oční výrůstky

Výrůstky, nádory, útvary a cysty v oku a jeho okolí mohou vést k zánětu a přetažení třetího víčka. Pokud si všimnete abnormálního výrůstku nebo otoku v oku nebo kolem oka vaší kočky, kontaktujte svého veterináře dříve, než způsobí větší potíže.

Hornerův syndrom

Hornerův syndrom je neurologická porucha, která je způsobena nefunkčním nervem. Postihuje oči a obličejové svaly, takže oči vypadají asymetricky. Třetí víčko je často na jednom oku velmi výrazné.

Víčka klesají a oko samotné vypadá jako „zapadlé“. Hornerův syndrom může být způsoben úrazem nebo nádorem, někdy však příčinu nelze určit.

Co dělat, když vidíte třetí víčko vaší kočky?

Pokud si všimnete přetaženého třetího víčka vaší kočky a nezdá se, že by to bylo způsobeno spánkem, relaxací, sedací nebo anestezií, pak to pravděpodobně znamená, že se jedná o problém. Obraťte se co nejdříve na svého veterinárního lékaře a požádejte ho o radu.

V případě, že vaše kočka vykazuje i jiné příznaky nemoci, pak je nejlepší, abyste ji vzali k veterináři na vyšetření. Bez doporučení veterináře se nepokoušejte do oka cokoli vkládat, protože to může situaci ještě zhoršit.

Zdroj: catster.com, hospitalveterinariglories.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu