Triky, jak lépe uspořádat šatní skříň

Máte pocit, že už se vám do vaší šatní skříně už nic nevejde? Nebo máte každé ráno problém rychle najít určité oblečení, které si na sebe chcete vzít? Možná se vyplatí v rámci předvánočního úklidu, ale nejen v rámci něj, věnovat chvíli času a pozornosti také vaší skříni. Jak nejlépe postupovat?

Oblečení protřiďte podle kategorií

Je jasné, že při úklidu vašeho šatníku musíte nejprve ze skříně vyndat veškeré oblečení, abyste ho mohli protřídit. Nicméně naházet všechno na jednu obrovskou hromadu na postel je nejen depresivní, ale také neefektivní. Místo toho rozdělte oblečení do kategorií, jako jsou kalhoty, šaty, svetry, doplňky či spodní prádlo, a následně jednu po druhé každou kategorii prohlédněte a protřiďte. Proč je tato metoda lepší? Je mnohem snazší porovnávat podobné oblečení, když ho máte před sebou seskupené. Usnadní vám to například zbavit se věcí, o kterých víte, že jich máte příliš mnoho. Případně takto i najdete oblečení, o kterém jste ani nevěděli, že ho máte.

Ideální šatní prostor

Když bude vaše šatní skříň prázdná, věnujte pozornost nejen jejímu vyčištění, ale také případné reorganizaci a úpravě. Podívejte se na otevřenou skříň z dálky a zhodnoťte úložně prostory, například zda převládají police, nebo naopak závěsné tyče. To vše hraje při organizaci šatníku velkou roli. Pokud jde o některé problémy, například těžko přístupné horní police nebo úplný nedostatek polic, zkuste se pohlédnout po nějakém řešení, můžete třeba investovat do závěsného organizátoru nebo plastových košů na uložení některého oblečení či doplňků.

Dodržujte ukládání oblečení podle kategorií

Tento tip se může zdát samozřejmý, nicméně mnoho lidí ho dodržuje jen na začátku organizace. Postupně, jak se skříň plní a místa ubývá, pak navzdory svému počátečnímu předsevzetí začnou určité kategorie míchat. Především kategorie, které pokládají za podobné, jako jsou trička s dlouhým a krátkým rukávem, mikiny a topy. Utěšujeme se, že všechno je oblečení na horní polovinu těla, takže není důvod, proč je nedat do stejné police.

Zavěste vše, co je choulostivé, efektní nebo robustní

Možná máte ve skříni dost místa na to, abyste pověsili všechna trička, která vlastníte, ale pokud ne, pověste alespoň to nejdůležitější. To znamená jemné věci, jako jsou šaty a sukně, luxusní věci, jako jsou blůzy či obleky, a robustní kousky, jako jsou kabáty či saka. Pokud jde o způsob věšení, obecně se doporučuje věšet vše stejným směrem, delší věci nalevo a kratší napravo, aby spodní část oblečení tvořila šikmou linii.

Investujte do ramínek

První dojen po otevření skříně dokáže velmi negativně ovlivnit sbírka drátěných a neonových plastových ramínek. Omezte vizuální nepořádek a dodejte svému šatníku elegantní a přehledný vzhled tím, že budete používat vhodná ramínka, které se skutečně hodí k pověšení oblečení, které máte. Například pro těžké kabáty volte raději pevná sametová ramínka než tenké plastové varianty, u klouzavých hedvábných halenek se vyhněte dřevěným ramínkům.

Džíny a svetry skládejte a ukládejte na sebe

Ušetřete si drahocenné místo v zásuvkách a na věšácích tím, že objemné svetry a džíny naskládáte na sebe, samozřejmě na oddělené hromádky. Toto oblečení je ideální pro skladování na policích, protože je pevné a silné, což znamená, že se neshrne, nezmačká a neztratí svůj tvar. A nejen to, každou položku v hromádce jasně uvidíte, takže bude mnohem snazší najít to, co hledáte.

Trička, pyžama a oblečení na cvičení srolujte do úložných boxů

Věci, jako jsou bavlněná trička, legíny a šortky na cvičení, bývají tenké a poddajné, takže jsou ideálními kandidáty pro techniku srolování a zastrčení. Pokud tuto techniku provedete správně, ušetříte tím spoustu místa. Namísto skládání a ukrádání na hromádky oblečení jednoduše přeložte napůl a srolujte do úhledných malých trubek. Srolované oblečení pak zastrčte do nejrůznějších košů, přihrádek či zásuvek.

Nejpoužívanější oblečení  a barevné uspořádání

Vše, co pravidelně nosíte, mějte uprostřed skříně ve výšce očí, abyste toto oblečení v „ranní mlze“ snadno našli. Méně používané kousky umístěte přímo nad nebo pod nejoblíbenější oblečení a nejméně nošené věci odsuňte na horní police. Uspořádat si oblečení podle barev může být zdlouhavé, ale konečný výsledek vám také velmi usnadní výběr oblečení, zejména pokud jste vizuální typ.

Rozdělovače zásuvek

Rozdělovače zásuvek jsou klíčem k tomu, abyste maximalizovali prostor v přihrádkách a měli vše přehledné, především ponožky, punčocháče, spodní prádlo, pásky a další doplňky.

Uspořádejte obsah zásuvek v pořadí, v jakém se oblékáte

O kolik jednodušší by byla vaše ranní rutina, kdybyste se probudili a nemuseli přemýšlet, kde najdete všechno oblečení? Pokud máte komodu nebo sadu zásuvek, ve kterých se nachází značné množství oblečení, stačí tyto zásuvky chytře uspořádat. Do horní zásuvky uložte věci, které si při ranním oblékání oblékáte jako první, například spodní prádlo. Následovat budou kalhoty v zásuvce pod nimi a svršky v další zásuvce.

Zdroj: thespruce.com, realsimple.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu