Užitečné tipy a triky na mytí oken

Patříte i vy mezi ty, pro které jaro není spojené jen s výlety do přírody, ale také s jarním úklidem? Typickou činností, kterou chce většina žen stihnout pokud možno ještě před Velikonocemi, je umytí oken. Dnes vám proto přinášíme několik jednoduchých rad a tipů, díky kterým bude letošní čistění oken rychlejší a efektivnější. Kromě radosti z čistotou zářících oken vám zbyde i čas na onen zmíněný výlet do jarní přírody. Jak na to?

Ocet, rukavice a správné počasí i směr

V obchodě sice narazíte na množství nejrůznějších čisticích prostředků, které slibují zářící okna beze šmouh, ale už naše babičky věděly, že nejlépe okno vyčistí ocet nebo čpavek a vyleští staré noviny nebo silonky. Neméně důležitý je i správný směr čištění. Odborníci z řad úklidových profesionálů doporučují čistit okna zevnitř vodorovně a zvenku svisle. Pokud jste až doteď považovali ženy, které myjí okna v rukavicích, za zhýčkané, věřte, že rukavice mohou být velmi praktickým pomocníkem. Zabraňují totiž vzniku otisků prstů na skle. Výsledek vaší práce může ovlivnit i počasí. Pokud je totiž příliš slunečno či větrno, mohou vám na okně zůstat skvrny, neboť čisticí přípravek schne rychleji, než vy myjete.

zdroj: pixabay.com

Okno neznamená jen sklo

Mnoho lidí při mytí veškerou svou energii i pozornost soustředí na skla. To ale nestačí. Stejnou pozornost a práci je totiž třeba věnovat i dalším částem okna, například jeho rámům. Rychlé přejetí vlhkým hadříkem je rozhodně nevyčistí. Jak tedy rámy správně vyčistit? Předně mytím rámů začněte, nikoli končete. K mytí nepoužívejte prostředky, které obsahují abraziva, snadno jimi povrch rámů poškrábete. Úplně stačí, když houbičku namočíte do vody s trochou saponátu na nádobí. V neposlední řadě při mytí oken nezapomeňte vyčistit také žaluzie či rolety. Po zimě jsou totiž často plné prachu.

Zažloutlé plastové rámy

Plastová okna s sebou přinášejí mnohé výhody, ale časem také určité problémy. Jedním z nich je to, že postupem doby a působením vnějších podmínek plastové rámy stárnou a pokud jsou bílé, žloutnou. Existuje ale velmi účinný trik, který vašim rámům vrátí jejich zářivou bělost. Jedlá soda a peroxid vodíku. Zažloutlý rám stačí nejprve potřít pomocí houbičky jedlou sodou a následně místo přečistit peroxidem vodíku. Poté nechte směs chvilku působit a na závěr omyjte čistou vodou. V případě, že síle jedlé sody a peroxidu nevěříte, můžete si zakoupit speciální ubrousky, které jsou napuštěny roztokem, který rovněž rámu vrátí jeho původní barvu.

Zdroj: cleanmyspace.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu