Užitečné tipy na úklid od našich rodičů a prarodičů

Ve většině rodin existuje nemalé množství věcí, které se předávají z generace na generaci. Často se jedná o rodinné poklady, recepty a tradice. Velmi užitečné ale mohou být i rozmanité tipy na úklid. Mnohé generacemi prověřené triky na praní, čištění či další domácí práce totiž opravdu fungují. Pojďme si nikteré z nich představit.

Neodkládej, odnes

Jednoduché pravidlo, které ušetří mnoho práce. Dopijete šálek kávy a odložíte ho na konferenční stolek, při ležení na gauči si sundáte ponožky a necháte je tam, tříleté dítě si hraje s hračkami uprostřed místnosti, pak přijde čas na večeři a hračky tam zůstanou.

Kdybychom věnovali deset vteřin navíc tomu, abychom šálek odnesli do dřezu nebo do myčky, hodili ponožky do koše na prádlo a dali hračky na určené místo, náš obývací pokoj by byl v mžiku zase uklizený.

Správné pořadí při mytí nádobí

Mnoho rodin má sice myčku nádobí, ale pokud k nim nepatříte, případně myjete nádobí ručně například na chatě či chalupě, vyplatí se znát správné pořadí, v jakém nádobí nejlépe mýt. A to zní – sklenice, příbory, talíře, hrnce a pánve.

Proč právě tento „vzorec“? Mytí nádobí od nejčistšího po nejšpinavější je skvělý způsob, jak ušetřit vodu, pokud umýváte nádobí tak, že si napustíte dřez a dáte do něj saponát.

Prach není jen o tom, co vidíme

Možná se vám při utírání prachu vybavuje hlas vaší maminky, který říká: „Zvedni lampu, neutírej prach jen kolem.“  Úklid totiž není jen o tom, co vidíme.

Pokud jde o lampu, důkladný úklid zahrnuje zvednutí lampy, vyčištění místa pod ní, vyčištění samotné lampy a pak její pěkné a úhledné uložení zpět. Stejný princip lze aplikovat téměř na cokoli.

Mytí rukou pevným mýdlem.
zdroj: pexels.com

Vlasy přilepené na mýdlu

Používání pevného či tekutého mýdla je často věcí osobní preference, pokud patříte k těm, kteří upřednostňují jeho pevnou podobu, jistě znáte následující situaci.

Jdete do koupelny, pustíte vodu, vezmete do ruky mýdlo a zjistíte, že jsou na něm namotané vlasy. Stačí přitom, aby všichni členové domácnosti respektovali pravidlo, že po použití mýdlo krátce opláchnou pod tekoucí vodou.

Krev na oblečení

Mnoho rodičů se pravidelně potýká s odřenými koleny a lokty svých potomků. Kromě pláče je pád často spojen i se znečištěním oblečení. Jak skvrny od krve co nejlépe odstranit?

Čerstvou krev okamžitě opláchněte studenou vodou a vložte oblečení přímo do pračky. Pokud je krev již zaschlá, ošetřete nejprve skvrnu peroxidem vodíku. Nechte několik minut působit a poté vyperte v pračce. V obou případech platí, že do pračky musí oblečení co nejrychleji, ne až za dva dny s ostatními kusy prádla.

Zdroj: cleanmyspace.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu