Sklízíte již nyní úrodu, ale obáváte se, že na podzim vám toho příliš nezbude? Pusťte se do letního výsevu. Ještě nyní totiž můžete vysadit některé druhy zeleniny a radovat se z ní i na podzim. Ideální dobou na letní výsev je totiž právě červenec.
Nebojte se letního výsevu
Pokud máte pařník či skleník, nemusíte se letního výsevu vůbec obávat. Máte-li dostatečně slunnou zahradu, můžete se do výsevu pustit i tak. Nyní vynaloženou práci vám totiž odčiní radost z podzimní sklizně. Co tedy stihne do podzimu ještě vyrůst?
Co lze ještě vysadit?
Hrášek je oblíbenou plodinou především u dětí. Jedná se o luštěninu, která má krátkou vegetační dobu. Nemusíte se tak bát ani červencového výsevu.
Keříčkové fazole je vhodné vysévat postupně, ideálně ve čtrnáctidenních intervalech, aby byla následná úroda konstantní. Sklízet je pak můžete až do konce podzimu. Keříčkové fazole je ideální zasadit do konce července.
Milujete zelené lístky a rádi si připravujete lehké saláty? Pusťte se do výsevu letních salátů. Ty můžete vysévat od půlky července až do poloviny srpna. Vhodné jsou listové saláty, u kterých můžete sklízet listy i po obvodu. V červenci však můžete vysít i salát zimní, který do září zakoření a pokud přežije zimu, můžete se na jaře radost z brzké sklizně.
Oživte zahrádku také výsevem rokety či polníčku. Na těchto rostlinkách si totiž pochutnáte už 6 týdnů po jejich výsevu. Polníček však sázejte nejdéle v půlce srpna, abyste ho stihli sklidit před prvními mrazíky.
Čtěta také: Které bylinky by na vaší zahradě neměly chybět?
Další plodinou je pekingské a čínské zelí, které má krátkou vegetační dobu. Své zralosti dosáhnou od výsevu za dva až tři měsíce a můžete je navíc sklízet v různých fázích růstu. Výsev je ideální provádět v červenci. Jsou však náročné na dusík a potřebují kvalitní zálivku.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout na krátkou vegetační dobu ředkviček. Dopřejte si ředkvičku bílou, červenou, žlutou, kulatou i dlouhou, ale zasadit můžete také černou zimní ředkev.