Vánoce a domácí mazlíčci: Jaké problémy jim mohou způsobit vánoční stromky?

Většina z nás je před Vánocemi zahlcena úkoly, které musíme zvládnout. Během svátků samotných nás poté čeká řada návštěv. Z těchto a mnoha dalších důvodů se tak může poměrně snadno stát, že našemu chlupatému příteli nemůžeme věnovat tolik času a pozornosti jako obvykle. To mu může poskytnout prostor „pro neplechy“. Navíc se v domácnosti objeví spousta lákavých předmětů. Jedním z nich je zcela jistě vánoční stromeček, živý i umělý.

Vánoční dekorace a domácí zvířátka

Pro mnoho psů a koček představuje vánoční stromeček opravdu velké lákadlo. Lesklé ozdoby, třpytivá světýlka, ideální výška ke šplhání či žvýkání, to vše v sobě stromečky ukrývají. Mnoho z nás se přitom oprávněně obává nejen o osud stromečku, například zda ho po návratu z návštěvy najdeme tak, jak jsme ho opustili, ale i o zdraví našich čtyřnohých miláčků.

Není jehličí, které vaše kočička rozkousala, náhodou toxické? A co voda ve stojanu, kterou vaše štěně vypilo? Pojďme zjistit, jak nebezpečné jsou vánoční stromky pro kočky a psy a jaké další sváteční ozdoby jim mohou způsobit určité potíže.

Nebezpečí spojená s vánočními stromky

Jak jsme již uvedli výše, vánoční stromky jsou pro psy a kočky neodolatelné téměř samy o sobě. Proto se doporučuje na ně například nevěšet ještě dekorace v podobě potravin, které svou vůní pozornost vašeho miláčka ještě znásobí.

Nebude se totiž moci dočkat okamžiku, až si ze zavěšených pamlsků udělá svačinku. Vánoční stromek ale může pro vašeho chlupatého přítele představovat hrozbu i bez lesklých ozdob na bázi potravin.

  • Živé stromky – obecně platí, že jedle, smrky a borovice nejsou pro domácí zvířata toxické. Konzumace jehličí jim ale přesto může způsobit podráždění dutiny ústní a při nadměrném množství i zažívací potíže.
  • Umělé stromky – umělé vánoční stromečky na jednu stranu neobsahují mízu a další látky, ale na druhou stranu v závislosti na materiálu, z něhož jsou vyrobeny, mohou při konzumaci rovněž způsobit zažívací potíže. Nadměrná konzumace plastových nebo látkových částí může ve vzácných případech vést i k ucpání střev.
  • Voda – dáváte do stojanu pod živý stromeček vodu? V tom případě pozor na to, zda se váš pes či kočka může k této vodě dostat. Postupem času totiž může tato voda být plná rozmanitých bakterií a plísní. Pokud se mazlíček takové vody napije, opět hrozí riziko zažívacích potíží, nemluvě o tom, když do vody přidáváte též hnojivo či další konzervanty.
  • Ozdoby – čím jsou ozdoby lesklejší, tím jsou pro domácí mazlíčky lákavější. Skleněné či keramické ozdoby se ale mohou při shození velmi snadno rozbít a roztříštit, což může představovat nebezpečí pro tlapky vašeho miláčka.
  • Světýlka – světelné řezy, napájené ze zásuvky, mohou představovat riziko zejména pro štěňata a koťata, která ráda něco žužlají. Co by mohlo následovat po překousnutí zapojeného elektrického kabelu, nemusíme popisovat.
Kočka a vánoční světýlka.
zdroj: pexels.com

Jmelí a další vánoční rostliny

Kromě vánočního stromečku se v domácnostech objevují i další rostliny, které mohou vašemu domácímu mazlíčkovi způsobit potíže. Pro jistotu zajistěte, aby všechny rostliny byly mimo jejich dosah. 

  • Jmelí – pozření jmelí může u koček a psů způsobit zažívací potíže a ve vzácných případech i kardiovaskulární problémy.
  • Cesmína – tato rostlina může svými špičatými listy způsobit poranění tlamy. Nebezpečné jsou i její červené bobule, které obsahují saponiny, které jsou pro domácí zvířata toxické a mohou vést zvracení, průjmu či nadměrnému slinění.
  • Lilie – pokud se o Vánocích u vás doma objevují lilie, buďte obezřetní zejména v případě, že máte kočku. Kočky jsou na lilie velmi citlivé, pyl z lilií může vést až k selhání ledvin. Mezi další příznaky toxicity lilií mohou patřit žaludeční a střevní potíže, srdeční arytmie a křeče. U psů nedochází při konzumaci lilií k selhání ledvin jako u koček, ale mohou mít menší žaludeční potíže.

Možná se divíte, proč není na seznamu nebezpečných rostlin též vánoční hvězda neboli poinsettie. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že poinsettie mohou jejich domácí mazlíčky zabít, je to vzácnost. Domácí mazlíček by musel pozřít obrovské množství této rostliny, aby došlo k otravě. Většina psů či koček ale takové množství nepozře kvůli dráždivé chuti mízy poinsettie. U citlivějších zvířat se po konzumaci může objevit zvracení.

Jak předejít potížím?

Snažte se co nejvíce zabránit kontaktu vašeho domácího mazlíčka s vánočním stromečkem a dalšími vánočními dekoracemi tak, abyste se vyhnuli zkažení sváteční nálady návštěvou veterináře. Nejdůležitější je nepodcenit umístění, především kočky mohou vyskočit neuvěřitelně vysoko, aby dosáhly na lákadla umístěná mimo jejich dosah.

Často je nejvhodnější, zejména v době vaší nepřítomnosti, neumožnit kočce do místnosti s potenciálně nebezpečnými rostlinami přístup. V případě psů může být jedním z řešení umístění vánočního stromku do dětské ohrádky tak, aby se k němu váš mazlíček nedostal.

Zdroj: vetmed.tamu.edu, smallanimal.vethospital.ufl.edu, aspca.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu