Věci, které kočky nemají rády a které by si přály, aby lidé nedělali

Vypadá vaše kočka rozrušeně nebo úzkostně? To, co vaši kočku trápí, může být klidně něco, co trápí i vás. Od špinavé koupelny přes zkažené jídlo až po příliš hlasitou hudbu, kočky a lidé sdílejí více neduhů, než si možná myslíte. A věřte tomu nebo ne, možná i vy jako majitelé děláte věci, které kočky nesnášejí.

Samota

Navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou kočky samotářská zvířata. Je pravda, že kočku můžete nechat o samotě delší dobu než psa, ale i ony touží po pozornosti, společnosti a lásce stejně jako každý jiný chlupatý kamarád nebo člověk. Pokud necháte svou kočku delší dobu samotnou, může se stát neklidnou a může se u ní vyvinout pocit úzkosti, a dokonce i deprese.

I v případě, že máte nabitý program, nezapomeňte si každý den vyhradit několik minut na to, abyste se svou kočkou strávili kvalitní čas. I obyčejná patnáctiminutová hra ji udrží šťastnou a zdravou.

Špinavé kočičí záchodky

Kočky jsou čistotná zvířata, a tak jedna z věcí, kterou opravdu nemají rády, jsou špinavé toalety. Je opravdu nezbytné, abyste kočičí záchodek uklízeli každý den a jednou týdně ho celý kompletně umyli.

Obvykle se též radí, že na jednu kočku byste měli mít alespoň jednu bedýnku na stelivo navíc. Doporučuje se také vybírat kočičí stelivo bez vůně a čistit boxy pomocí přípravků bez vůně.

Příliš mnoho pozornosti a agresivní hlazení

Pokud jste kočičí máma nebo táta, pak jistě víte, že kočky jsou nezávislá stvoření a že existují jen určitá místa, která vám dovolí hladit. Nesnášejí příliš agresivní mazlení a mnohé z nich si prostě rády dělají své vlastní věci. Respektujte hranice své kočky a nesnažte se ji nutit, aby s vámi trávila čas, pokud o to nestojí. Dá vám najevo, kdy potřebuje vaši lásku a náklonnost.

Kočky mohou být extrémně citlivé na hmatové podněty, proto je důležité si uvědomit, kde a jak je hladíte. Chcete, aby vaše kočka byla spokojená? Hlaďte ji zejména po hlavě a na krku a vyhýbejte se jejímu břichu.

Kolébání

Víme, že vaše kočička je vaše dítě, ale opravdu nemá ráda, když ji kolébáte. Někteří majitelé koček drží svou kočku jako novorozence, což pro ni může být velmi stresující, protože ji tak staví do pozice, kdy se není schopná z jejich objetí vymanit. Vždy nechte kočku, aby se k vám přišla pomazlit, a ujistěte se, že má možnost odejít, pokud chce.

Kočka v umyvadle.
zdroj: freepik.com

Koupání

Zkoušeli jste někdy svou kočku vykoupat? Kočky koupání nesnášejí a většina z nich se bude bránit. Kočky se sice samy čistí a olizují, ale čas od času může být koupel nezbytná. Pokud plánujete kočku koupat, ujistěte se, že máte po ruce dostatek čistých ručníků a šamponu pro domácí mazlíčky. Pusťte vlažnou vodu ve sprše na jemný proud. Kočky jsou zvyklé na déšť, takže sprcha pro ně bude pravděpodobně méně stresující než koupel.

Hlasité zvuky

Spousta hlasitých zvuků a rozruchu, od bouřky přes hádky až po ohňostroj, může kočky velmi rozrušit. Navíc chronický stres z hlasitých zvuků může způsobit řadu behaviorálních a zdravotních problémů, včetně agrese, deprese, vypadávání srsti a nechutenství.

Může to být těžké, ale snažte se omezit vystavení kočky hlasitým zvukům. Když jsou u vás hosté nebo za nepříznivého počasí, ji držte v tichém a bezpečném prostoru. Pozor dejte i na hlasitost televize nebo hudby, kterou posloucháte.

Vůně

Kočky jsou zpravidla citlivé, pokud jde o pachy, a existuje hned několik vůní, které nenávidí. Nesnášejí citrusy, a i když možná milujete vůni čerstvých bylinek, kočky nesnášejí rozmarýn a tymián. Velkým „ne“ je také banán, hořčice, levandule a eukalyptus. Nemají rády ani silné mentolové vůně.

Zkažené jídlo

Kočky nesnášejí zkažené jídlo. Jak už bylo zmíněno výše, jsou citlivé na pachy, a pokud se jim něco nezdá, nechtějí s tím mít nic společného. Nejenže syrové nebo zkažené jídlo nechutná dobře, ale může také způsobit, že vaše kočka onemocní. Kdykoli své kočičce podáváte jídlo, nezapomeňte zkontrolovat datum spotřeby na krmivu.

Léky

Pokud máte kočičího miláčka, jistě víte, že kočky nesnášejí, když musí brát léky. Ať už musí užívat tekuté léky nebo léky ve formě tablet, dát kočce to, co potřebuje, aby zůstala zdravá, se snadno řekne, ale mnohem hůře dělá.

Pokud se chcete vyhnout milionu škrábanců, zabalte svou kočičku do ručníku, podejte jí lék a jemně držte její tlamu zavřenou, to ji přinutí k polykání. Léky můžete také zabalit do nějaké pochoutky, ale kočky to často poznají a lék stejně vyplivnou.

Zdroj: cattitudedaily.com, rd.com, pethealthnetwork.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu