Pěstování vánočního kaktusu aneb také vám nekvete?

Vánoční kaktus patří pravděpodobně po vánoční hvězdě a bramboříku k nejoblíbenějším rostlinám, kterými si během svátků zdobíme naše domovy. Vánoční kaktus se může pochlubit velmi působivými barevnými květy. Z těch se bohužel mnoho z nás raduje jen krátce, když si rostlinu přineseme domů. Jakých chyb se při pěstování vánočního kaktusu často dopouštíme a na co si musíme dát pozor, pokud chceme, aby nám opět vykvetl?

Jak se starat o vánoční kaktus?

Navzdory svému názvu vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) nepochází tato rostlina ze suchých pouštních oblastí, ale naopak z tropických deštných pralesů Latinské Ameriky, a tak ke svému zdravému růstu potřebuje pravidelnou dávku vláhy a tepla, ale poměrně málo světla.

Typické zploštělé listy se zubatými okraji jsou vlastně stonkovými segmenty. I ve svých přirozených podmínkách vánoční kaktus kvete až ve druhé polovině roku. Při správné péči se pak na přelomu podzimu a zimy objeví na konci stonků poupata i vám.

Vánoční kaktus tradičně kvete červeně, ale může mít i květy růžové, bílé nebo fialové, známé jsou i méně obvyklé barvy, jako je lososová, broskvová a oranžová. Čím více stonků rostlina má, tím více květů se na ní může objevit.

Chcete-li podpořit větší počet stonků, pěstujte vánoční kaktus jako závěsnou rostlinu nebo ho umístěte alespoň na místo, kde má dostatek prostoru. Jakými dalšími způsoby vašemu kaktusu dopřát ideální podmínky, aby vás potěšil svými květy?

Květináč

Nejlepšími květináči pro vánoční kaktusy jsou terakotové nebo hliněné květináče. Tyto květináče jsou porézní a odvádějí přebytečnou vodu, která by rostlině mohla uškodit. Květináč by měl mít rovněž několik drenážních otvorů. Při přesazování vybírejte nádobu, která je jen o 1 až 2 cm větší v průměru než ta stávající. Větší květináč může zadržovat příliš mnoho vlhkosti. 

Půda

Půda není pro vánoční kaktus zásadním faktorem, přizpůsobí se většině půdních podmínek a ve své domovině roste přirozeně jako epifyt. Bude prospívat v univerzální hlinité půdě. Pro optimální růst preferuje pH mezi 5,5 a 6,2, v kyselejším prostředí je užitečnou přísadou rašelinový mech.

Světlo

Vánoční kaktus má rád slunce i stín, ale musíte dbát na to, abyste mu ani jednoho nedopřáli příliš. Obecně tyto rostliny dávají přednost polostínu nebo rozptýlenému světlu. Pokud je vystavujete plnému slunečnímu světlu, dbejte na to, aby to bylo pouze v zimních měsících, příliš mnoho slunečního světla na jaře a v létě může způsobit, že rostlina zbledne a zežloutne.

Kvetoucí vánoční kaktus.
zdroj: pixabay.com

Zalévání

Ačkoli se jedná o kaktus, díky svému tropickému původu vyžaduje více vody než většina ostatních druhů kaktusů. Rostlinu důkladně zalévejte a přebytečnou vodu nechte odtékat drenážními otvory. Mezi zálivkami nechte půdu téměř úplně vyschnout. Příliš suchou půdu poznáte podle toho, že se listy začnou svrašťovat a usychat.

Během horkého a slunečného léta zalévejte rostlinu dvakrát až třikrát týdně. Pokud je rostlina během zimy umístěna na slunném okně, může ji stačit zalévat jednou týdně. Hladinu vlhkosti zkontrolujete tak, že do půdy, vložíte prst, pokud je půda v hloubce přibližně 2 cm na dotek suchá, rostlinu zalijte. Pokud je kaktus v zimním období umístěn na chladnějším místě mimo okno, bude možná potřebovat zálivku pouze jednou za dva až tři týdny.

Teplota a vlhkost

Vánoční kaktus potřebuje dostatek vlhkosti, zejména pokud je v zimě pěstován v suchých podmínkách vytápěných bytů a domů. Buď rostlinu „mlžte“, nebo pod květináč vložte misku s oblázky naplněnou vodou, abyste zvýšili vlhkost.

Z hlediska teploty je vánoční kaktus poměrně náročný. Během měsíců svého největšího růstu, od dubna do září, dává přednost teplotám mezi 21 až 26 stupni Celsia. Po nasazení poupat vyžaduje nižší teploty (12 až 15 stupňů Celsia) a alespoň 13 hodin tmy, aby se vytvořila poupata, která vykvetou.

Pokud vánoční kaktus necháte po celý rok v místnosti s teplotou okolo 22 stupňů Celsia, bude sice poměrně dobře růst, ale s největší pravděpodobností nebude kvést. Rostlinu rovněž chraňte před průduchy topení a průvanem, jinak kaktus svá poupata či květy „shodí“.

Hnojivo

Během časného jara a letních měsíců přihnojujte vánoční kaktusy každý měsíc zředěným vyváženým hnojivem rozpustným ve vodě. Jakmile zaznamenáte tvorbu květních pupenů, s přihnojováním přestaňte.  Po odkvětu rostliny můžete v přihnojování pokračovat.

Prořezávání

Vánoční kaktus je vhodné pravidelně prořezávat, a to nejlépe hned po odkvětu, kdy vstupuje do nového období růstu. Řez donutí rostlinu, aby se rozvětvila, a vyroste více jejích charakteristických stonků.

Můžete ji také bezpečně stříhat od doby po odkvětu až do pozdního jara, aniž byste rostlině ublížili. Ročně můžete odstranit až třetinu rostliny nebo odstřihnout alespoň jeden až dva segmenty z konce každého stonku.

Jak přimět vánoční kaktus ke kvetení během svátků?

Za nejlepších podmínek rostliny vykvetou asi 18 měsíců po výsevu ze semen. Každý květ zůstane otevřený nejméně šest dní a rostlina by měla kvést nepřetržitě asi čtyři až šest týdnů. Nejlepší způsob, jak zajistit, aby váš vánoční kaktus kvetl po celou zimu, je pravidelně odstraňovat odkvetlé květy. Aby váš vánoční kaktus kvetl i během svátků, možná ho budete muset přinutit ke klidu a pak ho přimět k „vyrašení“. Jak na to?

  • V polovině října omezte zálivku. Zalévejte pouze tehdy, když je půda opravdu suchá a přestaňte hnojit.

  • Rostlinu udržujte v chladu mezi 10 až 12 stupni Celsia a po dobu šesti až osmi týdnů omezte množství světla, které se k ní dostává.

  • Přes den může rostlina dostávat nepřímé světlo, ale v noci potřebuje 12 až 14 hodin úplné tmy. Pokud je v místnosti tepleji než 12 stupňů Celsia, dopřejte rostlině každý den několik hodin tmy navíc. Pokud se k rostlině dostane světlo kdykoli během 12 hodin „noci“, překryjte ji tmavou látkou.

  • Jakmile se vytvoří květní pupeny, přemístěte kaktus na světlé okno bez průvanu.

Vánoční kytice a květin najdete aranžmá které je laděné do vánoční nálady a barevných tónů vánoc. Nejznámější Vánoční květina je bezesporu Vánoční hvězda a Amarylis, ale najdete zde i tulipány, Balvnu, Mimózu, kytici z barvené Brassci a řezané Orchideje a Orchideje v květináči.

Zdroj: gardenersworld.com, gardeningknowhow.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu