Venkovská chalupa ve stylu našich babiček

Pokud jste šťastnými majiteli venkovského stavení, nejlépe chalupy někde u lesa či u rybníka, jistě si chcete odpočinek tam jedinečně vychutnat. K tomu obvykle dopomůže zařízení interiéru ve stylu, který byl v chalupě původně nebo zbyl po vašich prarodičích.

Domy na venkově, i ty, které jsou určeny ke stálému bydlení, si majitelé zařizují v klasickém stylu. Nábytek vyrobený z masivu, proutěná křesílka a koše, nádobí. A pokud možno také smaltované, keramické hrnečky a mísy, mlýnky na kávu, hmoždíře, dekorace z litiny či petrolejové lampy prostě nesmí chybět.

Můžete využít původní nábytek či doplňky, můžete si jej nechat vyrobit s patřičnou patinou, romantika venkova bude dokonalá.

Kuchyně

Kuchyni v ideálním případě vévodí původní kamna, která mohou být zrestaurována tak, aby plnila všechny funkce moderních kuchyňských spotřebičů, jen vzhled zůstává zachován. Neodmyslitelnou součástí kuchyně je pak smaltované nádobí, keramické hrnečky a mísy, utěrky s venkovským motivem zavěšené na háčcích na viditelném místě. Obvykle je součástí kuchyně také sedací kout. Život našich předků se odehrával právě v kuchyni a ta byla hlavní místností celého stavení. Mimo jiné tam bylo nejtepleji.

Posezení

Na sezení použijte dřevěné lavice s podsedáky a nejlépe také s úložným prostorem. Výběr látek na podsedáky a případné polštářky by měl být také jasný – květinové vzory či klasická kostka v jednobarevném provedení s bílou nebo kostičky různobarevné. Lavice se dá použít nejen do kuchyně, ale také například do předsíně nebo před domek k posezení pod zastřešenou pergolou.

Nezbytné doplňky

Do interiéru patří různé typy doplňků, a i když ve stylu venkova, můžete volit, zda vaše chalupa bude spíše střídmá a „chudší“ nebo bohatá na dekorace, kterými bude „přetékat“. Právě zdobená keramika může dodat patřičný ráz – jemně dekorovaná nebo bohatě a barevně zdobené pucláčky a konvice zavěšené na háčcích nebo plnících kredenc.

Nezbytnou součástí jsou petrolejové lampy, které mají výhodu, že vám mohou pomoci například při náhlém výpadku elektrické energie.

Madla na skříňky a šuplíky dodají šmrnc a doladí původnost retro interiéru. V obchodech už nyní seženete napodobeniny, ale můžete, samozřejmě, zvolit ručně kované výrobky, které jsou ovšem o něco dražší.

Nesmíme také zapomenout na záclony a závěsy do oken. Záclony se hodí kratší, zhruba do ¼ okna, přes ně pak závěsy v barvě ladící k podsedákům, polštářům i barevné keramice (nic nezkazíte, pokud použijete ten samý materiál). Závěsy na stranách svažte mašlí.

Venkovské stavení je prostě dar a jeho zařizování je nádherným zážitkem. Přejeme vám, ať se vám skvěle relaxuje!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu