Víte, co nikdy nečistit jedlou sodou?

Jedlá soda je oblíbený čisticí prostředek. Tato levná základní surovina pro domácnost je neuvěřitelně univerzální, a tak se často používá na vše od drhnutí skvrn od kávy a čaje z porcelánu až po bělení prádla. Nicméně platí, že i jedlá soda má své hranice. Na tyto povrchy a materiály ji raději nepoužívejte.

Zrcadla a okna

Jedlá soda je mírné abrazivo, díky čemuž je vynikající pro jemné drhnutí skvrn z tvrdých povrchů, ale pokud jde o čištění materiálů náchylných k poškrábání, jako je sklo, měli byste se jí vyhnout. Na zrcadlech a oknech může zanechat mikroškrábance, které působí matným dojmem a způsobují nevratné poškození.

Sklokeramické varné desky

Stejně jako tomu bylo u zrcadel a oken, i při čištění sklokeramické varné desky je nejlepší vynechat použití jedlé sody, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Kromě tohoto trvalého poškození zanechá použití jedlé sody na keramickém skle bílý film, který je poměrně odolný a obtížně se odstraňuje.

Pozlacené nádobí

Se zlatým pokovením na sklenicích, talířích, hrnečcích a dalších předmětech je třeba zacházet opatrně, aby nedošlo k odštípnutí či poškrábání. Při mytí těchto choulostivých předmětů se proto vyhněte drhnutí pozlaceného místa jedlou sodou a raději volte jemné čisticí prostředky, jako je saponát na nádobí, neabrazivní houbičky a utěrky z mikrovlákna. Stejně tak se použití jedlé sody nedoporučuje ani na stříbro.

Předměty z hliníku

Jedlá soda je zásaditá, a když je hliník vystaven jakémukoli typu zásady po delší dobu, může to způsobit jeho oxidaci a změnu barvy povrchu. Přesto to neznamená, že si občas jedlou sodou nemůžete při čištění hliníkového hrnce pomoci. Abyste se vyhnuli možné oxidaci, ihned po umytí jej důkladně opláchněte a osušte, abyste zkrátili dobu působení.

Kuchyňská linka z mramoru.
zdroj: unsplash.com

Mramor

Pokud jde o nápady na kuchyňské desky, jen málo materiálů se vyrovná kráse křemene nebo mramoru. Co můžete dělat, abyste zdůraznili a zachovali jejich lesk? Ačkoli se jedlá soda zdá jako dobré řešení, není tomu tak.

Abrazivní vlastnosti jedlé sody mohou časem mramor a další přírodní kameny poškodit. I v tomto případě se tak vyplatí dát přednost jemnému krémovému nebo tekutému čisticímu prostředku.

Dřevěné podlahy a nábytek

Jedlá soda časem způsobí na dřevěných podlahách a nábytku mikroškrábance, které dávají dřevu matný vzhled. Při mytí dřevěných povrchů se tak jedlé sodě raději vyhněte.

Předměty s hlubokými drážkami

V neposlední řadě se nedoporučuje jedlou sodu používat k čištění čehokoli, co má rýhy, drážky či praskliny, včetně klávesnic, myší, dálkových ovladačů i ratanového nábytku.

Jedlá soda má totiž tendenci zanechávat bílé práškové zbytky, které se obtížně odstraňují, zejména z nerovných povrchů a drážek. U elektroniky to navíc může způsobit problémy s funkčností.

Zdroj: homesandgardens.com, thekitchn.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu