Víte, jak se správně starat o vaše oblíbené plavky, aby si co nejdéle udržely svůj tvar, barvu a pružnost?

Mnoho z nás tráví většinu léta v plavkách. Ať už je během letních měsíců nosíte denně, nebo jen na dovolené, vyplatí se vědět, jak se o toto specifické oblečení správně starat. Plavky jsou totiž často vystaveny kombinaci chemikálií v bazénu, slané vody v moři, písku, opalovacích krémů a slunečních paprsků. Jak vaše oblíbené plavky udržet v co nejlepším stavu?

Praní ručně versus praní v pračce

Plavky jsou většinou vyráběny ze směsi umělých vláken. Chlór, sůl, slunce, opalovací krémy a pot mají na tyto materiály postupem času negativní vliv. Mohou způsobit změnu jejich barvy i snížit jejich pružnost. Jednoduchým krokem, jak tyto negativní změny oddálit, je po každém nošení plavky vyprat. Vhodnější než praní v pračce je ruční praní.

Pokud plavky chcete prát v pračce, vždy používejte ochranný sáček a teplotu maximálně 30°C. Použijte jemný tekutý prací prostředek a program určený pro jemné prádlo. Nepoužívejte aviváž a pozor na odstřeďování.

Plavky nejprve namočte do studené vody

Po každém nošení plavky co nejdříve opláchněte ve studené vodě. Pokud máte čas, nechte je v této vodě namočené přibližně půl hodiny. Namáčením se odstraní většina chemikálií, soli, písku i potu, které mohou poškodit tkaninu.

Speciální prací prostředek, mýdlo nebo šampon

Poté umyvadlo znovu naplňte studenou vodou a přidejte malé množství, přibližně jednu čajovou lžičku, jemného tekutého pracího prostředku. Dnes jsou k sehnání speciální prostředky, které jsou určeny právě na plavky a další sportovní oblečení. V případě nouze lze použít také šampon či tekuté mýdlo. V případě, že jste si plavky znečistili například opalovacím krémem či jídlem, jemně pracím prostředkem vyčistěte nejprve tuto skvrnu a teprve poté plavky, obrácené naruby, namočte do připraveného roztoku. Několik minut je jemně mněte, poté vodu vypusťte a plavky opláchněte ve studené vodě.

Pozor na ždímání a sušení

Následně z plavek jemně vymačkejte vodu. Plavky nikdy neždímejte, mohlo by dojít k poškození vláken. Poté plavky dejte usušit na čerstvý vzduch, na místo mimo dosah slunečních paprsků. Nejlepší je plavky rozložit na sušák naplocho. Pověšení by mohlo negativně ovlivnit jejich tvar a způsobit vytažení vláken. Nechte plavky zcela uschnout, protože jakákoli případná vlhkost by mohla mít za následek vznik plísně. Pokud plavky ukládáte na delší dobu, doporučuje se jejich uskladnění v látkových, nikoli plastových sáčcích.

Zdroj: thespruce.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu