Víte, proč se psi honí za svým ocasem a ve spánku pohybují nohama, jako když běhají?

Psi jsou našimi nejčastějšími domácími mazlíčky. Sdílejí společnou domácnost s mnoha miliony lidí po celém světě. Možná i vy patříte mezi ně. Myslíte si, že svého čtyřnohého kamaráda skutečně dobře znáte? Psi totiž mají celou řadu podivných zvyklostí, jednou z nich je zcela jistě honění se za svým ocasem. Víte, proč to dělají? Anebo se díváte na vašeho psa, jak spí, a on z ničeho nic začne ve spánku pohybovat nohama? I to má své vysvětlení.

Nuda, stres i paraziti

Lidem to může připadat jako podivná činnost, ale honění ocasu je pro psy způsob, jak se odreagovat, když jsou ve stresu, anebo zabavit, když se nudí. Pokud si pes nemá s čím nebo s kým hrát, zabaví se sám, často právě hrou se svým ocáskem. Na druhé straně může být toto chování ale i varovným signálem, že je váš pes úzkostný nebo vystresovaný. V této souvislosti pak mluvíme o vytěsňovacím chování, podobně jako když si člověk kroutí vlasy nebo poklepává nohou. Pes se snaží uklidnit sám sebe.

Pro psy je normální, že se čas od času honí za vlastním ocasem, ale pozor, pokud to váš mazlíček dělá každý den nebo se zdá, že se z toho stala posedlost. Neustále se nudící nebo stresovaný pes se může cítit zanedbávaný, možná nejsou naplňovány jeho základní potřeby, včetně pohybu či socializace. Pokud časté honění za ocasem začalo náhle, může být způsobeno určitým zdravotním problémem, například epilepsií či střevními parazity.

zdroj: pixabay.com

Mají psi sny?

Napadlo vás někdy, proč vlastně mají psi tendenci ve spánku pohybovat a škubat nohama, jako by běželi? U velmi mladých štěňat může být „běhání ve spánku“ ve skutečnosti pouhým svalovým záškubem, což je běžná vlastnost vyvíjejícího se psího těla. Pokud však váš pes stárne a stále pohybuje nohama, je velmi pravděpodobné, že reaguje na sen, ve kterém k něčemu běží.

I když nemůžeme s jistotou říci, zda se psům sny skutečně zdají, víme, že prožívají REM spánek neboli hlubší fázi spánku, ve které se, alespoň u lidí, sny objevují. Protože psi tráví v REM spánku méně času než lidé, zhruba 10 % celkového času spánku oproti 25 % u člověka, obvykle spí více. Ve spánku mohou psi reagovat na své sny pohybem nohou, kňučením, nebo dokonce i štěkáním.

Zdroj: cesarsway.com, mypetneedsthat.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu