Vodka, aspirin či špendlík mohou pomoci zabránit vadnutí tulipánů

Když se řekne jarní květiny, mnoha z nás se vybaví tulipány. Čerstvě řezané tulipány vypadají nádherně, udržet je ale takové i ve váze není zcela jednoduché. Bohužel totiž poměrně brzy vadnou. Naštěstí existuje několik technik, které vám mohou pomoci životnost tulipánů prodloužit a těšit se z jejich krásy déle.

Čím začít?

Ujistěte se, že je váza, do které chcete tulipány umístit, je skutečně čistá. Následně ji naplňte čerstvou vodou pokojové teploty. Když dostanete kytici tulipánů, předtím, než je naaranžujete do vázy, zastřihněte stonky pod úhlem 45 stupňů a namočte je asi na hodinu do vlažné vody.

Pečlivě též odstraňte všechny listy, které by mohly zůstat pod vodou. Následně vyberte vhodné místo, kam kytici tulipánů umístíte. Dejte přednost chladnějšímu místu mimo dosah přímého slunečního světla a zdrojů tepla. Rozhodně tulipány nedávejte například na parapet nad topením.

Tulipány jsou heliotropní a budou sluneční světlo vyhledávat i ve váze. Možná tak budete muset vaše aranžmá často otáčet, aby tulipány zůstaly v požadované poloze. Tulipány rovněž vydrží déle, pokud je budete držet dál od čerstvého ovoce. Dozrávající ovoce uvolňuje plyn etylen, který květy „rozkládá“.

Výživa pro řezané květiny

Při zakoupení kytici tulipánů často dostanete konzervační prostředek, který obsahuje živiny, které pomáhají vyživovat květiny, spolu s přísadami, které zabraňují růstu bakterií ve vodě. Pokud byl k vašim tulipánům dodán, klidně ho do vody přimíchejte. Jestliže ho vaše tulipány nemají, můžete si vyrobit vlastní výživu.

Vadnoucí tulipány ve váze.
zdroj: freepik.com

Aspirin nebo vodka

Vezměte aspirinovou tabletu, rozdrťte ji a následně ji přimíchejte do vody ve váze. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou, která může pomoci snížit pH vody, zvýšit množství vody, kterou tulipány přijímají, a zastavit vadnutí hned v počátku.

Do vody ve váze můžete přidat též několik kapek vodky. Vodka bude působit jako antibakteriální prostředek a pomůže udržovat vodu čistou, zabrání růstu mikrobů.

Limonáda a bělidlo

Naplňte vázu v poměru jedna ku jedné čistou vodou a citrusovou limonádou, jako je Sprite nebo 7up. Cukr dodá živiny a udrží květiny svěží, zatímco kyselost napomůže vstřebávání vody tím, že sníží její pH.

Je však třeba mít na paměti, že přidání limonády pravděpodobně podpoří růst bakterií. Proti tomu můžete bojovat přidáním malého množství bělidla. Pokud ho přidáte příliš mnoho, květinám to uškodí, ale malé množství zahubí přebytečné bakterie.

Bez ohledu na to, jakým způsobem se rozhodnete udržovat svěžest a krásu vašich tulipánů, nezapomeňte každý den či obden vyměnit vodu ve váze.

Pozor na květinové kombinace

Ačkoli tulipány lze jistě kombinovat s jinými květinami, vyhněte se narcisům nebo jiným květinám z čeledi amarylkovité. Ty totiž vylučují slizkou mízu, která zabraňuje stonkům tulipánů absorbovat vodu, kterou potřebují. Tulipány se naopak dobře kombinují s růžemi nebo hyacinty.

Malá rada na závěr

Pokud se vám zdá, že tulipány stále „opadávají“ a neabsorbují vodu, zapíchněte do stonku těsně pod hlavičkou květu špendlík. Malý otvor umožní únik vzduchu zachyceného ve stonku a pomůže květinám lépe vstřebat vodu.

Zdroj: enjoyflowers.com, bhg.com, scientificamerican.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu