Vybíráme podlahy podle místností, do nichž jsou určeny

Vybíráte podlahu do svého domova? Pak byste měli při jejím výběru promyslet, do které místnosti ji budete pokládat. Například v koupelně budete potřebovat jinou krytinu než v dětském pokoji. I proto zapomeňte na plovoucí podlahu v celém bytě – dnes vám řekneme, na jaké materiály byste se měli podívat.

Ještě předtím, než se pustíte do výběru podlahy jako takové, byste neměli zapomínat na to, že:

  • Podlahová krytina má velký vliv na celkový design místnosti. Nemluvě o tom, že ji budete používat spoustu let. I proto nepodceňujte její výběr.
  • Výběr podlahové krytiny ovlivňuje také podlahové topení. To můžete kombinovat s dlažbou, korkem, vinylem, laminátem a dřevem.
  • Kvalitní podlaha potřebuje kvalitní podklad – pokud nebude suchý, rovný, pevný a čistý, nebude podlaha správně položená.

Jak vybrat podlahu na chodbu

Chodba musí vypadat dobře, ale současně by měla být nenáročná na údržbu. Hned za vstupem do domu či bytu umístěte rohož, abyste si nenatahali nečistoty do zbytku interiéru. Podlaha na chodbě musí být pevná a odolná proti mechanickému poškození, ale i proti působení vody – zde je důležité i to, aby neklouzala. Vybírejte odstín, na němž nebude vidět každá nečistota, pokud zvolíte dlažbu, použijte tmavé spáry. Mezi vhodné materiály patří dlažba, vinyl, linoleum, kámen, litá podlaha, případně ekologické elastické podlahy. Nevhodné jsou dřevo, korek, laminát, PVC a koberec.

Zdroj: pexels.com

Čtěte také: Jaký je rozdíl mezi PVC, vinylem a linoleem? Víte to?

Jak vybrat podlahu do kuchyně

Stejně jako na chodbě i v kuchyni musí být podlaha odolná – zejména vůči nárazům padajících předmětů, horkým i studeným tekutinám a každodenní zátěži. Podlaha v kuchyni by se měla dobře udržovat, neměla by klouzat. Ideální je situace, kdy se dá část poškozené podlahy snadno vyměnit za novou část bez toho, abyste museli rozebírat celou kuchyň. Mezi vhodné materiály patří dlažba, linoleum, vinyl, korek, ekologicky elastické podlahy. Nevhodné jsou naopak koberec, laminát, dřevo a krytiny s větším množstvím spár.

Jak vybrat podlahu do obývacího pokoje

Vzhledem k tomu, kolik času trávíme v obývacím pokoji, bychom neměli hledět jen na kvalitu podlahy, ale také na její design. Taková podlaha by měla být hezká na pohled, ale současně příjemná na dotek. Když bude navíc přirozeně hřejivá, budete mít velké plus. Mezi vhodné materiály patří dřevo, ekologické elastické podlahy, linoleum, korek, vinyl, laminát, koberec, ale i litá podlaha v kombinaci s podlahovým topením. Nevhodné jsou studené materiály, jako jsou dlažba či kámen.

Zdroj: unsplash.com

Nepřehlédněte: Věšení obrazů není věda, přesto se vyplatí vědět, jak na to

Jak vybrat podlahu do dětského pokoje

Děti si rády hrají na zemi, proto by měla být podlaha v dětském pokoji příjemná na dotek. Současně musí být hřejivá, nealergenní, dobře udržovatelná, ale také odolná. Hrozí zde větší riziko ušpinění nápoji či barvičkami. Ideální je, když se může část podlahy v případě potřeby vyměnit. Mezi vhodné materiály patří koberce, ekologicky elastické podlahy, linoleum, korek, vinyl, dřevo a laminát. Nevhodné jsou litá podlaha, dlažba, kámen a PVC.

Jak vybrat podlahu do ložnice

V ložnici relaxujeme a spíme, i proto zde není podlaha tolik namáhaná. Díky tomu zde není potřeba hledět na odolnost a údržbu. Podlaha v ložnici by měla být teplá, příjemná na dotek, ale také zdravá z hlediska zadržování prachu. Velmi často zde dochází ke kombinaci jednoho typu podlahy s kobercem, který je pod postelí. Mezi vhodné materiály patří koberce, ekologicky elastické podlahy, linoleum, korek, vinyl, laminát a dřevo. Nevhodné jsou dlažba, litá podlaha, PVC a kámen.

Zdroj: unsplash.com

Jak vybrat podlahu do koupelny

Podlaha v koupelně musí snášet kontakt s vodou a vlhkostí, musí být neklouzavá a dobře udržovatelná. Mezi vhodné materiály patří vinyl, dlažba, ekologicky elastická podlaha, litá podlaha a některé druhy korku či linolea. Nevhodné jsou dřevo, laminát a koberec.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu