Vybíráme vanu do koupelny: Jaký materiál zvolit?

Je pro vás představa dne, který zakončíte dlouhým relaxem ve vaně, naprostým snem? V tom případě je jisté, že se při rekonstrukci budete poohlížet po kvalitní a ideální vaně přímo pro vás. Současná nabídka je velmi pestrá, a proto může být těžké se v ní vyznat. I proto vám dnes přinášíme hned několik tipů na to, jak vybrat vanu do koupelny.

To, z jakého materiálu je vana vyrobená, má zcela zásadní vliv na její životnost, údržbu, izolační vlastnosti, ale také na její cenu. Pokud vyberete opravdu levnou a nekvalitní vanu, může se vám stát, že se bude špatně čistit, bude hned poškrabaná, a navíc vám v ní bude zima kvůli špatné izolaci. Za nejoblíbenější vany jsou považovány ještě stále ty z akrylátu nebo smaltované oceli.

Smaltovaná ocel

Vany ze smaltované oceli se vyznačují svojí nízkou pořizovací cenou, ale také vysokou odolností proti poškrabání. Nevýhodu vidíme v omezeném množství velikostí a tvarů.

Akrylát

Akrylátové vany mají velkou výhodu v tom, že je lze vytvarovat do takřka neomezených tvarů a velikostí. Díky tomu jsou akrylátové vany vhodné i do menších prostorů – povrch takové vany je příjemný na dotek, ale také teplejší. Nevýhodou je však větší náchylnost akrylátu k poškození.

Litina

Litinové vany jsou luxusem, který by chtěl mít doma každý. Patří k luxusnějším vanám, které jsou stále oblíbenější. Nejoblíbenějšími jsou volně stojící vany, které mají ideálně i designové nožičky. Atraktivní design, ale také dlouho teplá voda uvnitř vany patří mezi velké výhody tohoto materiálu.

Kompozit

Pokud hledáte vanu, která bude příjemně teplá na dotek, bude mít vysoké izolační vlastnosti, ale i dlouhou životnost, sáhněte po vanách z kompozitu – tedy vaně vyráběné ze dvou různých materiálů. Vany z kompozitu vás jistě potěší tím, že jsou k sehnání v různých tvarech i rozměrech.

Vana musí do koupelny sednout

Při výběru vany dbejte zejména na to, jaké rozměry má vaše koupelna. Asymetrické vany jsou vhodné jak do atypických, tak i do menších prostor. Velmi oblíbené jsou také ergonomicky tvarované vany, které vám budou podpírat bederní páteř. U rohových van oceníte sedátko, kam si můžete odložit nějaké drobnosti. Při výběru vany dbejte nejen na její vzhled, ale zejména na funkčnost. Hezká vana vám bude k ničemu, když se v ní nebude dát pohodlně relaxovat.

U obdélníkové vany jistě oceníte hlubší dno, pokud má vana sloužit také ke sprchování, vybírejte tak, aby vám to její rozměry umožnily. 

Autorský text

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu