Vychytávky na praní, které skutečně fungují

Internet je plný triků a rad, které slibují, že nás ušetří úmorného praní i chyb, kterých se během něj často dopouštíme. Bohužel mnoho z nich nefunguje tak, jak bychom si představovali. Přesto ale existují i tipy, které opravdu pomohou. Ušetří vám peníze i napomohou tomu, aby vaše oblečení vypadalo lépe a déle vydrželo.

Prací kouzla s octem

Pravděpodobně máte v kuchyni láhev bílého octa, který používáte nejen na vaření, ale i na úklid. Ocet je ale velkým pomocníkem i při praní. Mezi několik jeho výhod patří:

  • Zanechává prádlo hebké – přidejte šálek octa do závěrečného máchání, abyste odstranili zbytky pracího prostředku, které zanechávají tkaniny matné a nepříjemné na omak.
  • Odstraňuje pachy – šálek octa v cyklu máchání pomůže, aby z oblečení zmizely plísně a tělesné pachy.
  • Odstraňuje rozmanité druhy skvrn, například od potu.
  • Osvěží zapáchající pračku – horká voda a několik šálků octa zbaví pračku některých mikrobů, kvůli kterým zapáchá.

Zázračná jedlá soda

Jedlá soda může skutečně zvýšit účinnost vašich pracích prostředků, nebo je dokonce někdy i nahradit.

  • Nahrazuje aviváž – mnoho komerčních aviváží zanechává ručníky méně savé, použijte místo nich v cyklu máchání jedlou sodu.
  • Rozjasňuje bílé prádlo – zvyšte čisticí výkon chlórových i kyslíkových bělidel přidáním jednoho šálku jedlé sody.
  • Vyčistí „ulepenou“ žehličku – vyčistěte spodní část žehličky od nečistot pomocí jedlé sody, aniž byste na ní zanechali škrábance.
zdroj: unsplash.com

Led a odstranění záhybů

Sušička nám sice na jednu stranu dokáže život v mnohém ulehčit, ale na stranu druhou i ona má své limity. Například pokud prádlo ze sušičky zapomenete po skončení cyklu vyndat, výsledkem jsou záhyby na oblečení. Co tedy dělat, když je jich plná košile, kterou jste si dnes plánovali vzít na sebe, a vy nemáte čas žehlit?

Do sušičky spolu se zmačkanou košilí hoďte hrst kostek ledu. Sušte 10 minut na vysoké teplotě. Po skončení cyklu košili ihned vyjměte a pověste ji. Uhlaďte rukama límec, manžety a švy. Právě jste si vyrobili vlastní parní sušičku. Pára vytvořená tajícím ledem uvolňuje vlákna a pomáhá záhybům zmizet.

Kondicionér a sražený svetr

Někdy se stane, že při praní dojde k nehodě, například když váš svetr jakýmsi nedopatřením skončil v cyklu s horkou vodou a teď je o velikost nebo dvě menší. Nebojte, není to jeho konec. Jednoduše smíchejte roztok studené vody a kondicionéru na vlasy a sražený svetr do něj namočte. Nechte ho namočený alespoň po dobu 30 minut. Kondicionér na vlasy pomůže uvolnit vlněná vlákna, takže svetr můžete následně jemně roztáhnout do původní velikosti a tvaru.

Zdroj: familyhandyman.com, realhomes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu